Жінки-робітниці на прикордонні: соціальна мобільність, солідарність та добробут
Дослідницька тема: Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Жінки-робітниці на прикордонні: соціальна мобільність, солідарність та добробут

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Ірина Склокіна

2022 — дотепер

Дослідження сфокусоване на соціальному забезпеченні жінок-робітниць протягом ХІХ-ХХ століть у східній Галичині. Забезпечення житлом, безпечними умовами праці, право на відпочинок, турбота про дітей — всі ці функції "держави загального добробуту" на практиці брали на себе різні актори: самі жінки, керівництво підприємств, професійні спілки, неформальні об'єднання, релігійні громади, родини. Цей проект прагне поглянути на ці процеси "знизу", закцентувавши агентність робітниць. Фактор наявності кордонів та їхні зміни протягом часу (як територіальні, так і сутнісні: від проникних кордонів до жорстко контрольованих) обумовлює важливість порівнянь та трансферів знання і практик у галузі соціального забезпечення.

Конкретним емпіричним прикладом для цього дослідження є Винниківська тютюнова фабрика — створена як державне підприємство у 1778 році з дрібних цехів, була також державною монополією у польській міжвоєнній державі та у радянський час, була приватизована 1993 року. Жінки становили переважну частку робочої сили, тому підприємство було свого роду лабораторією розбудови інституцій соціальної опіки, таких як садочок для дітей при підприємстві. Фабрика була також пов'язана із іншими місцями виробництва цигарок, як-от у Монастириськах та Заболотові, а також складами сировини у Перемишлі. Роль прикордонного розташування фабрики змінювалася у різні епохи, але була стійко важливою: йдеться і про наявність різних етнічних громад і внутрішні соціальні кордони між ними, травматичні процеси насильницького переміщення людей і власності у результаті Другої світової війни та зміни кордонів, і про нелегальний експорт продукції, і про туристичні та службові подорожі, що стимулювали порівняння різних систем соціального забезпечення.

Серед ключових питань цього проекту: якими були форми взаємодії держави, підприємства, сімей та асоціацій у соціальному забезпеченні? Як співіснували офіційні та неофіційні механізми забезпечення добробуту? Яку роль відігравав гендер у ієрархіях розподілу благ та уявленнях про потреби та відповідальність? Як взаємодіяли центральні уряди держав та актори на периферії?Важливими складовими джерельної бази є архівні документи ДАЛО та ЦДІАЛ, а також Архів нових актів у Варшаві, заплановане також проведення усних інтерв'ю із (колишніми) працівницями. Це дослідження є частиною більшого міжнародного проекту SOCIOBORD з Центром у Європейському університеті у Флоренції, який вивчає соціальне забезпечення на прикладах ветеранів, жінок і дітей на трьох прикордоннях: франко-німецько-бельгійському, українсько-польському (Галичина) та італійсько-балканському (Адріатика).

Публікації

Презентації

  • Iryna Sklokina, “Welfare state from below and beyond the borders: working-class women in Galician borderland, from 1800 till today”, presentation at the visiting fellows research seminar at the Leibniz-Institut für Ost- und Südosteuropaforschung, Regensburg, February 20, 2023

Зображення

Верхнє: Тютюнова фабрика у Львові. 1920-30-ті рр. Джерело: Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1-G-2157.


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше