Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing
10.9 – 1.12.2024
Центр міської історії та Муніципальний мистецький центр
85 років тому, 1 вересня 1939 року, Влодзімєж Пухальский записав у своєму кишеньковому календарі великими літерами: "WOJNA". Ця війна кардинально змінила його життя. Народився 1909 року у Великих Мостах, був фотографом у Львові та належав до кола Львівської школи фотографії. А після Другої світової війни був змушений продовжити свою діяльність у Кракові. На відміну від лелек, яких фотографував Пухальскі, щоб вивчати їхню здатність знаходити дорогу до дому (що орнітологи називають "хоумінг" / "homing"), він не міг повернутися через нові кордони повоєнної Європи. Можливими були лише короткі візити і відомо про один такий. Його історія не унікальна.
Під час Другої світової війни цілі міста і села зазнавали масових знищень, якщо не у забудові, то у долях своїх мешканців. Львів/Lwów/לעמבעריק/Лемберґ — одне з них. Для міста, яке фактично не зазнало фізичних руйнувань, наслідки війни залишились найбільш помітними у втратах його мешканців: майже усіх львів'ян-євреїв було вбито під час Голокосту; більшість львів'ян-поляків — примусово виселено; багатьох львів'ян-українців — заслано. Місто радикально змінилося внаслідок Другої світової війни. Згодом колапс СРСР відкрив кордони, що дозволило нащадкам довоєнних містян відвідувати місто і взаємодіяти з нинішніми мешканцями. Хоч по різному, Львів для кожного з них — є рідним і близьким. Відновлення та повернення історій людей, які жили колись тут, є постійним викликом і зусиллям у тому, як ми концептуалізуємо історію і спадщину не лише одного міста, але і України загалом та розвиваємо власну вразливість і уважність як нинішніх містян.
Опираючись на метафору "повернення", яка сьогодні є особливо сенситивною, супровідна програма до виставки "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Зрештою, поставить питання, яким може бути "повернення" і чи можливе воно взагалі? У пошуках відповідей ми йтимемо стежками Пухальского та темами експозиції виставки, які головно торкатимуться тем дому, його втрати та (не)можливостей повернення до нього, фотографії та пам'яті, міста та природи. Але разом із тим, історії Пухальского спонукають нас звернути увагу на суміжні історії, можливі в інших історичних рамках, та на ширші географії.
ПРОГРАМА
ВЕРЕСЕНЬ
- "Згнічена сторінка європейського мистецтва – львівська школа фотографії", лекція Андрія Боярова, 10.9.2024
- Кураторська екскурсія виставкою "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі", 14.9.2024
- "Пам'ять про дім: історії про повернення", розмова Марлі Раухер Осборн, Арети Ковальської, Владислави Москалець і Тараса Назарука, 19.9.2024
- "Повернення якого не повинно було бути: кримські татари та їх шлях додому", лекція Мартіна-Олександра Кислого, 26.9.2024
Над супровідною програмою до виставки працюють команди Центру міської історії та Муніципального мистецького центру:
- Вікторія Панас, Софія Дяк, кураторки програми
- Андрій Бояров, Владислава Москалець, Мар'яна Мазурак, консультування
- Софія Андрусишин, Роман Мамітов, Ляна Мицько, організаційний супровід
- Єлизавета Боброва, Марта Слобода, комунікаційний супровід
- Ярина Панів, Тетяна Фігель, фінансовий супровід
Зображення
Верхнє: Влодзімєж Пухальські / Королівський музей у Нєполоміцах