Повернення якого не повинно було бути: кримські татари та їх шлях додому

Повернення якого не повинно було бути: кримські татари та їх шлях додому

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Мартін-Олександр Кислий

Національний університет "Києво-Могилянська академія"

26.9.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії, Богомольця, 6

Запрошуємо на лекцію Мартіна-Олександра Кислого, що відбудеться в межах публічної програми  "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing".

Стюарт Гол, британський соціолог ямайського походження, який сам себе визначав як мігранта, в 1987 році написав, що "десь глибоко в душі мігранти розуміють, що вони ніколи не повернуться", тому що міграція – це подорож в один бік і вже немає "дому, в який можна повернутися". В той самий час як Гомі Бгабга формував збірник, в який мала увійти стаття Гола, на Червону площу в Москві вийшли кримські татари з вимогою про повернення народу на батьківщину. Однак, це була аж ніяк не перша акція протесту проти радянської політики "вкорінення" кримських татар у вигнанні.

Історія депортації та повернення кримських татар є унікальною, оскільки вони не отримали право на повернення у 1956-1957 роках, як інші депортовані радянською владою народи. Водночас кримські татари не вигадали собі нову батьківщину та не залишилися розпорошеними колишніми республіками СРСР.

То чи вдалося кримським татарам повернутися додому? І якщо так, то коли? Чому повернення кримських татар називають "довгим поверненням" і як народу вдалося зберегти у вигнанні зв'язок із батьківщиною, доступ до якої їм було закрито офіційними та неофіційними заборонами?

В межах лекції ми спробуємо знайти відповідь на ці та інші питання, а також подивитися на повернення як на ідею, що виникає в середовищі депортованих кримських татар під впливом колективної пам'яті, наративів про минуле та практик, що були пов'язані із втраченим домом.

post picture

Мартін-Олександр Кислий

Національний університет "Києво-Могилянська академія"

Історик, кандидат наук. Досліджує історію кримських татар, захистив дисертацію під назвою “Повернення кримських татар на батьківщину в 1956–1989 роках”. До його наукових інтересів належать теми міграції, пам’яті, травми, ідентичностей та колоніалізму. Випускник Fulbright Research and Development program (2017, University of Michigan, Ann Arbor), стипендіат Virtual Ukraine Institute for Advanced Study (2023). Виконавчий директор RUTA Association for Central, South-Eastern, and Eastern European, Baltic, Caucasus, Central and Northern Asian Studies in Global Conversation.

Опираючись на метафору "повернення", яка сьогодні є особливо сенситивною, публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Таманський похід (похід Тамань – Сімферополь), 1987 // з архіву Шевкета Ібраїмова // Радіо Свобода

Галерея: Ірина Середа