Повернення якого не повинно було бути: кримські татари та їх шлях додому
Мартін-Олександр Кислий
Національний університет "Києво-Могилянська академія"26.9.2024, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії, Богомольця, 6
Запрошуємо на лекцію Мартіна-Олександра Кислого, що відбудеться в межах публічної програми "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing".
Стюарт Гол, британський соціолог ямайського походження, який сам себе визначав як мігранта, в 1987 році написав, що "десь глибоко в душі мігранти розуміють, що вони ніколи не повернуться", тому що міграція – це подорож в один бік і вже немає "дому, в який можна повернутися". В той самий час як Гомі Бгабга формував збірник, в який мала увійти стаття Гола, на Червону площу в Москві вийшли кримські татари з вимогою про повернення народу на батьківщину. Однак, це була аж ніяк не перша акція протесту проти радянської політики "вкорінення" кримських татар у вигнанні.
Історія депортації та повернення кримських татар є унікальною, оскільки вони не отримали право на повернення у 1956-1957 роках, як інші депортовані радянською владою народи. Водночас кримські татари не вигадали собі нову батьківщину та не залишилися розпорошеними колишніми республіками СРСР.
То чи вдалося кримським татарам повернутися додому? І якщо так, то коли? Чому повернення кримських татар називають "довгим поверненням" і як народу вдалося зберегти у вигнанні зв'язок із батьківщиною, доступ до якої їм було закрито офіційними та неофіційними заборонами?
В межах лекції ми спробуємо знайти відповідь на ці та інші питання, а також подивитися на повернення як на ідею, що виникає в середовищі депортованих кримських татар під впливом колективної пам'яті, наративів про минуле та практик, що були пов'язані із втраченим домом.
Опираючись на метафору "повернення", яка сьогодні є особливо сенситивною, публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.
Зображення
Верхнє: Таманський похід (похід Тамань – Сімферополь), 1987 // з архіву Шевкета Ібраїмова // Радіо Свобода
Галерея: Ірина Середа