(Не)видимі постаті львівської фотографії

(Не)видимі постаті львівської фотографії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

12.10.2024, 13:00

Запрошуємо на міську прогулянку Інни Золотар, яка є частиною супровідної програми до виставки "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі".

Ця виставка повертає на мапу міста львів'янина, фотографа та митця – Влодзімєжа Пухальского. Підсвітлює майже невідомі біографії і актуалізує низку питань для сучасних львів'ян. Насамперед – історію Львівської школи фотографії, з якої Пухальский виріс як митець.

Львівська фотографія пройшла шлях від перших дагеротипів до створення професійних та любительських фотографічних середовищ, що випустили в світ такі імена як Генрик Міколяш, Александер Кшивоблоцький, Вітольд Ромер, Ян Нойман, Роман Турин, Ванда Діаманд, Олександр Пежанський та безліч інших (не)відомих митців. Більшість із них або загинули, або змушені були покинути Львів, втрачаючи дім, середовище та, часто, право на місто.

У повоєнній Польщі Влодзімєж Пухальскі відомий передусім як природознавець, (фото)мисливець, режисер багатьох фільмів природничої тематики. Його особливий діалог з тваринним, пташиним та рослинним світами наштовхує на роздуми про взаємодію чи протидію людини та природи, про екологічні виклики та наше майбутнє, про можливе співжиття їх і нас в міському просторі, і, врешті-решт, про потребу повернення деяких представників фауни додому кожного року незалежно від обставин, воєн і нових-старих кордонів.

Львівський простір на світлинах Пухальского та інших його колег є дуже впізнаваним. Окрім вцілілих кам'яниць ми досі маємо ті самі парки, сквери, навіть хмаринки на тому самому небі. І саме ці зображення вкотре змушують замислитись над (мета)фізичним та матеріальним (не)поверненням тих, для кого цей простір був своїм, про зв'язок між домом, простором і часом, про складні біографії та ідентичність, про право на пам’ять та своє місце у львівському ландшафті.

Під час міської прогулянки ми спробуємо метафорично повернути деякі біографії до львівського простору, подумати про важливість творення середовищ та інституцій, поговоримо про дім і пам'ять, про втрату свого та своїх і (не)можливість повернення, поміркуємо про фотографію як мистецтво, як свідка подій, та як інструмент пам'яті. І врешті-решт, спробуємо побачити в різноманітті та складності історії Львова нашу силу та надію на майбутнє.

Щоб доєднатись до міської прогулянки, просимо зареєструватись за посиланням.

post picture

Інна Золотар

Розробляє, супроводжує і проводить екскурсії по Львову та області. Основне зацікавлення — “перехресні стежки” різних груп та суспільств Галичини, їх (не)видимість в просторі, а також історія конфліктів різних спільнот.

Опираючись на метафору "повернення", публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Публічна програма є частиною проєкту "Homing: Returns of People, Places and Archive". Проєкт реалізується у співпраці з Goethe-Institut в Україні.

Виставка "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing" організована Андрієм Бояровим, Центром міської історії, Львівським муніципальним мистецьким центром у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові та Управлінням культури Львівської міської ради.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Влодзімєж Пухальскі / Королівський музей у Нєполоміцах