Станіслав Лем — філософ XXI століття

Станіслав Лем — філософ XXI століття

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Андрій Дахній

Львівський національний університет імені Івана Франка

2.9.2021, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії / youtube

Запрошуємо на лекцію Андрія Дахнія "Станіслав Лем – філософ XXI століття", яка розпочне публічну програму "Місто і травма: розмови у рік Лема".

Розмаїтість інтелектуальної спадщини Станіслава Лема вражає. ЛЕМ – не лише Літератор, Експериментатор та Містифікатор, тобто це не лише літератор, який нерідко вдається до експериментів і містифікацій.

Існує чимало підстав говорити про нього і як про глибокого інтелектуала, мислителя, філософа. Власне, для нас, сущих у ХХІ сторіччі (початок якого, втім, Лем застав), важливо звернути увагу на те, що саме робить його філософом, вельми актуальним для наших часів інтелектуалом, що саме в доробку Лема залишається актуальним донині (зокрема, щодо інформаційної чи біотехнологічної революцій), що з його прогнозів реалізувалося, а що – ні, як розвиток Лема-інтелектуала обумовлювався його дитячо-юнацьким львівським досвідом.

Видається цікавим поставити і низку "супутніх" питань: приміром – чому Лем так і не захотів не те що повернутися до Львова, а просто бодай раз у повоєнні роки сюди приїхати? Чи справді його значно більше, ніж укоріненість, прив'язаність до певного місця на Землі, цікавили перспективи життя в космічних просторах? Чому йому не сподобалися обидві, такі різні, але по-своєму талановиті, екранізації "Соляріса" і чи мав він рацію, так різко їх критикуючи? В якому співвідношенні постають створений фантазією Лема суперінтелект Ґолем XIV та штучний інтелект? Чи дійсно Лем був сциєнтистом, технократом? Наскільки він мав рацію, стверджуючи, що людина дедалі більше еволюціонує в бік зрощеності з технікою?

Лекція відбудеться в конференц-залі Центру міської історії, а також буде доступна YouTube-трансляція.

Модераторка події: Анастасія Холявка, асистентка Міського медіаархіву Центру міської історії, учасниця Café philosophique Lviv

post picture

Андрій Дахній

Львівський національний університет імені Івана Франка

Доктор філософських наук, завідувач кафедри історії філософії Львівського національного університету імені Івана Франка. Автор низки досліджень з філософії Серена К’єркеґора, Мартіна Гайдеґґера, Юрґена Габермаса. Коло головних наукових зацікавлень: історія філософії 19-20 століть, антропологічна проблематика новітньої філософії, екзистенційна філософія, феноменологія і герменевтика, неотомізм.

Програма "Місто і травма: розмови у рік Лема" організована Центром міської історії та Café philosophique Lviv у Львові в рамках відзначення 100-річчя Станіслава Лема та у співпраці з Львівською міською радою та видавництвом Човен.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Станіслав Лем в своєму помешканні в Кракові, Польща, 1975 / автор Алексадер Ялосінскі / FORUM, via Culture.pl

Портрет Андрія Дахнія: via kredens.lviv.ua