Єврейська історія, спільне минуле і спадщина: культура, міста, середовища

Єврейська історія, спільне минуле і спадщина: культура, міста, середовища

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

11 липня – 5 серпня 2016

Центр міської історії, Львів

Програма літньої школи складалась з загального лекційного курсу з єврейської історії Східної Європи ХІХ-ХХ століть, початкового курсу їдишу, семінарів з транснаціональних підходів та тем, культурної історії, студій спадщини та воркшопу, який пропонував знання і практикування у форматі міських прогулянок. Головним тематичним фокусом школи була єврейська культурна, і зокрема літературна, спадщина у модерних міських просторах. Учасники відвідали Бучач і Чортків, колишні галицькі містечка з багатою багатокультурною спадщиною, які пов’язані з життям та творчістю Шмуеля Агнона та Карла Еміля Францоза. Школа включала також лекційно-дискусійну програму для широкої громадськості.

Курси лекцій та семінарів

Проф. Джошуа Шейнз

Коледж Чарльстона, США
Єврейська культура і громада у Центрально-Східній Європі: від 1772 р. - дотепер

Др. Кароліна Шиманяк

Вроцлавський університет / Єврейський історичний інститут, Варшава
(Де/Рe)конструкція сучасних єврейських просторів у Східній Європі та їхні репрезентації після Голокосту. Короткий вступ

Др. Войцєх Творек

Вроцлавський університет
Курс їдишу

Проф. Крістоф Мік

Університет Уорвіка, Великобританія
Міська громада та національні групи: Львів у 1918 - 1945 р.р.

Проф. Мейгіл Фавлер

Стетсонський університет, США
Гроші та муза: інструментарій для аналізу культури

Др. Пьотр Рипсон

Національний музей у Варшаві
Технологічні революції та візуальна/текстуальна риторика: вибрані приклади в ХХ-ХХІ ст. у Центрально-Східній Європі

Проф. Тімоті Уайт

Міський університет Нью Джерсі, США
Вчимося прогулюючись: міські прогулянки і публічна історія

Практична частина школи була сфокусована на одному з форматів публічної історії - міські прогулянки - та на темі багатокультурного мистецького та літературного Львова міжвоєнного часу з особливою увагою до єврейських творчих середовищах. Метою воркшопу було навчити учасників школи працювати з форматом міських прогулянок і через них привернути увагу локальних спільнот до "затертих і невидимих" в сучасному публічному просторі тем багатокультурної літературної і мистецької спадщини міста. На певний час, через зв'язок людей, місць, розповідей, подій, залучення документів, текстів та візуальних матеріалів, сучасний простір міста перетворився на місце взаємодії між минулим і сучасним, між учасниками школи та різними аудиторіями. Результатом воркшопу стало три міські прогулянки, розроблені учасниками школи для широкої аудиторії.

В рамках літньої школи 12 липня – 5 серпня 2016 рокувідбулася публічна програма "Єврейські дні у Ратуші: Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття". Широка громадськість Львова та гості міста були запрошені до обговорення вибраних тем, пов'язаних з радикальними змінами та ескалацією насилля в спірних містах Східної Європи 1930-40-х років, про культурне життя і спадщину різних спільнот, які жили в цих містах до Другої світової війни та пам’яті про них в сучасних спільнотах.

Організатори:

керівники проекту
Софія Дяк
Ірина Мацевко

асистентка проекту
Мар’яна Мазурак

асистентка воркшопу
Олена Андронатій

Літня школа з єврейської історії та багатокультурної спадщини – це серія освітніх програм, яку Центр міської історії розпочав 2010 року. Проект спрямований на впровадження інклюзивного підходу до вивчення, дослідження і викладання історії Центральної та Східної Європи ХІХ-ХХ століть, а також на зростання усвідомлення важливості єврейської історії та спадщини як частини багатокультурної історії регіону.

Зображення

Верхнє:  Єврейський храм у Чернівцях, 1905-1914. Бібліотека Інституту Народознавства при НАНУ, Львів / Міський медіаархів

Галерея: Ірина Середа, Вікторія Гайбонюк, Єлизавета Кузнєцова, Назарій Пархомик.