Жінки у міжвоєнному Львові: між мистецтвом, літературою та соціальною реальністю

Жінки у міжвоєнному Львові: між мистецтвом, літературою та соціальною реальністю

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

5 серпня 2016 / 15.30

Богдан-Ігор Антонич, Євген Маланюк, Остап Тарнавський... Їхні імена і твори присутні в літературному дискурсі про міжвоєнний Львів. Але чи коли-небудь ви чули про жінок, які кардинально вплинули на літературно-художній світ міста?

Дебора Фогель, Рахеля Ауербах, Ірина Вільде, Софія Яблонська, Аліна Лян, Маргіт Райх-Сельська, Олена Кульчицька... Усі вони намагалися знайти свій власний шлях розуміння й інтерпретації модерністської естетики та сучасного життя. Роза Мельцерова, Сесилія Кляфтенова, Галина Гурська, Мілена Рудницька відіграли значну роль у русі жіночої емансипації на початку ХХ сторіччя. Тепер проблеми, представлені в їхніх текстах, все ще є важливою точкою відліку в дискусії про становище жінки в сучасному суспільстві. А як щодо історії Соломії Крушельницької, модерного символу фінансової незалежності і міжнародної, блискучої кар'єри оперної співачки?

Під час міської прогулянки учасники спробували показати динаміку єврейського, українського і польського жіночих світів в перші десятиріччя ХХ сторіччя у Львові, звертаючи увагу на деякі знакові постаті Львова перед Другою світовою війною. Також студенти розробили серію тематичних закладок, які відвідувачі екскурсії могли отримати на пам'ять.

Міську прогулянку проводили учасники літної школи "Єврейська історія, спільне минуле і спадщина: культура, міста, середовища": Бартосєвіч Ольга (Польща), Маєвська Йоанна (Польща), Романов Борис (Росія), Рутар Христина (Україна), Вітринська Олена (Україна).

Це була остання з трьох прогулянок, розроблених учасниками й учасницями літньої школи з єврейської спадщини.

Прогулянка відбулася в рамках просвітницького проекту "Єврейські дні у Ратуші: Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття".

"Єврейські дні" є публічною програмою для широкої громадськості і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: літньою школою про єврейську історію і багатокультурне минуле, яка триває з 2010 року та ініціативою "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність" (у партнерстві з Львівською міською радою та Німецьким товариством міжнародної співпраці GIZ).

Зображення

Верхнє: Жінки на давній пл. Маріацкій (тепер Міцкевича), 1930-1939. Колекція Володимира Румянцева / Міський медіаархів

Галерея: Ліза Кузнєцова