Міські прогулянки

Формат міських прогулянок дозволив залучити різну публіку у міському середовищі та шукати нові способи розповідати невідомі історії, або по-новому підходити до вже відомих історій з різних точок зору. Публічний простір міста сприймається як суб’єкт, який дозволяє дослідити різноманітні теми у місті і місто через різні теми. Вони допомагають навчитися «прочитувати» вулиці і будівлі міста, відкривати історію місця, визначати суперечливі сенси місць, формувати наратив прогулянки, поєднуючи минуле і теперішнє, акцентувати на взаємозв’язках між наративом і простором, пропонувати мешканцям нові шляхи вираження свого досвіду.

Наші початкові спроби дослідити потенціал міських прогулянок почалися буквально на порозі будівлі, у якій ми працюємо, на вул. Богомольця, 6. Ми осмислювали історію вулиці з різними нашаруваннями конкуруючих наративів ХХ століття. На основі усноісторичних і архітектурних досліджень для проекту "Інтерактивний Львів" міська прогулянка запрошує гостей заглибитися у взаємозв’язки між архітектурою, політикою і повсякденням. Аналогічно до вулиці Богомольця, інші конкретні міські простори, будівлі і споруди також можуть стати темою таких міських прогулянок.

Додатковий поштовх для напрацювання міських прогулянок з’явився на основі літніх шкіл з єврейської історії і спадщини, а також із серії дискусій публічної історії "Єврейські дні у Ратуші". Так, учасники літньої школи 2016 р. розробили три міські прогулянки про динамічність і напругу культурного життя у місті до Другої світової війни, про історію знищення єврейської громади у місті і про пам’ять Голокосту.

Міські прогулянки часто розробляються на основі наших цифрових проектів, виставок і досліджень. Наш цифровий проект "Львів інтерактивний" став одночасно місцем для вивчення онлайн можливостей прогулянок містом за допомогою історичних карт, а також надихнув вийти на живі вулиці і дослідити реальне міське середовище на основі знахідок Інтерактивного Львова. Так, літературні середовища міста у 1939 р. стали темою однієї з міських прогулянок і темою одного з цифрових проектів. Історія родини Хігерів і їх виживання у львівській каналізації під час Голокосту стала основою для міської прогулянки, розробленої у рамках виставки, яка доступна онлайн у вигляді карти історій. Історія про творчі середовища пізньорадянського і пострадянського Львова була створена на основі нашої усноісторичної збірки Міські історії з Міського медіаархіву. Серія міських прогулянок на тему складної і суперечливої історії Другої світової війни та окупації у Львові була розроблена у рамках проекту "ReHerit", спеціально для екскурсоводів. У ході того ж проекту "ReHerit" міські прогулянки стали форматом дослідження численних нашарувань історії міста Умань, основного центру паломництва хасидів з усього світу.

Однак, якими б різноманітними та пов’язаними з іншими проектами не були міські прогулянки, вони стали окремим натхненням для роботи і пропрацьовування з середовищами окремих міст.

Читати більше
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon