Ключ до міста: три способи уявити єврейську спадщину у Львові

Ключ до міста: три способи уявити єврейську спадщину у Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

травень - вересень 2018

виставковий зал Центру міської історії

Коли про минуле пам’ятають через мистецтво, то йому не судилося бути забутим. Виставка Рейчел Стівенc об’єднала три проекти, які досліджують різні аспекти єврейської спадщини Львова.

Інсталяція "Ключ до міста" це 75 прозорих скляних копій ключів від синагог, які лежать на столі. Скло асоціюється і з яскравим життям, і з убивством євреїв у "Пісках" біля концтабір "Яновська" (більше відомий в українській літературі як Янівський табір). Ця мистецька композиція нагадує про те, що табір "Яновська" був ліквідований 75 років тому. Незважаючи на всі ці втрати, і у Львові, й на території історичної Галичини єврейська спадщина не лише існує, але й відроджується.

Оповідь "Підземний світ: ті, хто вижив у львівській каналізації під час Голокосту" стосується сім'ї Хіґерів та інших євреїв, які пережили Голокост, понад рік переховуючись у львівській каналізації. Леопольд Соха — поляк, працівник каналізаційних мереж — ризикував життям заради незнайомих людей. Ця драматична історія розгорталася під бруківкою відомих історичних місць Львова і виявляє зв'язок між двома світами — видимим та прихованим від стороннього ока.

"100 єврейських місць Львова" — інтерактивна карта, що показує ландшафт, який здебільшого для львівських євреїв вже втрачений. Цей географічний скарб зібрав львів'янин Борис Орач. Ця цифрова карта стане виявом шани його життю та любові до будівель, які є втіленням єврейської історії. Цифрова карта і база даних спонукатимуть відвідувачів виставки додавати свої спогади про Бориса Орача та свої враження й думки про історію єврейської культури міста.

post picture

Рейчел Стівенc

скульпторка і професорка мистецтв з Університету штату Нью-Мексико (США).
Перебуває в Україні на дослідницькій стипендії імені Фулбрайта.

Виставку заплановано у межах програми "Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило". Це серія меморіальних заходів до 75-ої річниці ліквідації ґетто та Янівського концтабору у Львові, яка передбачає проведення лекцій, виставок, меморіальних концертів впродовж березня-листопада 2018 року. А також проведення 2 вересня 2018 року урочистої церемонії "Ключ до міста: повернення пам'яті про минуле". На цій зустрічі кожен із 75-ти скляних ключів матиме свого адресата як символ вдячності за збереження єврейської спадщини. Це свідчення про присутність у місті тих, хто сьогодні утверджує цю пам'ять і для кого вона є важливою.

Програма відбулась за підтримки Львівської міської ради та у співпраці дослідницьких, музейних та культурних організацій міста: Меморіальнй музей тоталітарних режимів "Територія терору", Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Благодійний фонд Хесед-Арьє, Львівський будинок органної та камерної музики, Музична аґенція Collegium Musicum, Програма єврейських студій Українського католицького університету, Благодійний фонд Бней Бріт "Леополіс" імені Еміля Домбергера.

Ця виставка створена за підтримки "Фулбрайт-Україна", Ради міжнародних обмінів вчених та Центру міської історії.

Команда

Ключі до міста
Тарас Дзиндра, скляні ключі
Богдан Прохасько, дерев'яні скриньки
Андрій Лінік, освітлення

Підземний світ. Пережити Голокост у львівських каналізаційних колекторах
Спільний задум із Джеком Райтом
Андрій Лінік, графічний дизайн
Лаврін Шимін, графічний дизайн
Крістін Хіґер Керен і Маріан Керен, консультанти
Андрій Усач, консультант

100 єврейських об'єктів: у пам'ять про Бориса Орача
Джек Райт, натхненник
Тарас Назарук, керівник проекту Інтерактивний Львів
Галина Гавриліна, консультант, співавторка текстів
Ольга Лідовська, консультант
Сергій Кравцов, наукове редагування
Олександр Тирон, асистент

Дизайн виставки – Андрій Лінік

Переклад, Андрій Маслюх
Літературне редагування, Наталія Багнюк

Консультати та асистенти: Софія Дяк, Ірина Мацевко, Джек Райт, Тарас Назарук, Марла і Джей Озборн, Адель Діанова, Віта Сусак, Олександр Маханець, Мар'яна Мазурак, Оксана Маланчук, Пітер Бейджер, Ніна Фонтана, Олена Турянська, Кеті і Скот Кляйнер, Соломія Бук, Львівська національна академія мистецтв, команда Центру міської історії.

Зображення

Верхнє: Інсталяція "Ключі до міста"

Галерея: Ірина Середа