Дім: Століття змін

Дім: Століття змін

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

листопад 2011 - травень 2012

Виставковий зал Центру міської історії

Виставка досліджувала історію житла, зокрема його культурні та соціальні аспекти, а також політичні й ідеологічні контексти, протягом всього ХХ століття. Виставка показувала дім як багатогранне місце, в якому заломлюється цілий комплекс політичних, ідеологічних, національних, культурних і гендерних історій, в контексті Центрально-Східної Європи. Тут також були представлені глобальні і регіональні аспекти, однак експозиція була присвячена передовсім Львову, бо це надає чудову можливість вивчити перетворення і трансформації "дому" у ХХ столітті.

Чому культура житла стала темою для виставки? Зазвичай ми вважаємо дім особистим простором, який належить тільки його господареві чи господині і лише їх цікавить. Але дім можна також розглядати як приватну модель суспільства, що може багато розповісти нам про зовнішній світ, зокрема про постійну взаємодію приватної і суспільної, особистої і соціальної площин, взаємодію нас та інших. Хочемо поставити дуже загальне питання: "Що таке дім?" Дім є місцем, в якому ми мешкаємо, простором, в якому відбувається наше особисте, інтимне й емоційне, життя, наша пам’ять і тотожність. Ми спробували шукати відповідь, спираючись на конкретний приклад міста Львова у контексті Центрально-Східної Європи.

Формат виставки поєднував розповідь-опис з різними мультимедійними додатками. Виставковий простір був поділений на дві основні частини, кожна з яких вирізнялася конкретним змістом і візуальним наповненням. У кожній із цих частин відповідні тексти та зображення допомагали відвідувачу зрозуміти найважливіші соціально-культурні, політичні, ідеологічні, економічні й технологічні чинники, які змінили наш спосіб життя в ХХ столітті.

Основним завданням першої частини було висвітлити загальний розвиток історичних уявлень про дім і способів їх втілення у ХХ столітті. Тут експозиція досліджувала, як ідеології, модернізаційні проекти, держава, війна, технології та соціальна нерівність впливали на спосіб життя людей, а також як ідея "дому" впліталася в соціальні і політичні проекти ХХ століття.

Друга частина складалася з чотирьох традиційних/функціональних зон, пов’язаних із "домом": вітальня, кухня, ванна кімната, спальня. Експозиція простежувала основні способи їх ужитку упродовж ХХ століття, спираючись на зафіксовані приклади зі Львова.

  • img

  • img