Сюрреалісти зі Львова

Сюрреалісти зі Львова

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

20 листопада 2018 / 18.00

Експозиція "Українське мистецтво ХХ ст."  Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (вул.М.Драгоманова, 42)

Запрошуємо в Національний музей у Львові на розмову про спадщину львівського авангарду, про ті питання і виклики, які стоять перед дослідниками, музейниками та митцями у дослідженні та популяризації спадщини митців 20-30 років. Імпульсом для розмови стане показ фільму "Сюрреалісти зі Львова" (Nadrealiści ze Lwowa, 2008)  та презентація роботи над виданням книги про групу "артес".

Сьогодні в Україні особливо великим є зацікавлення спадщиною авангарду. В який спосіб її досліджують, репрезентують, про що нам говорить цей рух з перспективи місця, часу і особистостей? Чому локальні контексти авангарду такі важливі для виходу за межі етнічного та національного? Відповіді на ці та інші питання особливо актуальні для вибудовування нових наративів історії та сучасного мистецтва України, для включення його у європейський та світовий контекст.

Історія групи "артес" та львівського середовища авангардних митців залишається дотепер маловідомою сторінкою мистецтва України. Група була заснована у Львові наприкінці 1929-го року, після повернення молодих і радикально налаштованих львівських митців з навчання у Модерній Академії Фернана Леже, та інших європейських осередках. Об’єднання включало митців різних спільнот Львова - поляків, євреїв, українців, а його виникнення і діяльність була пов'язана зі світовими мистецькими центрами - передусім Парижем. До групи між іншими входили: Єжи Яніш, Людвік Ліллє, Роман і Маргіт Сельскі (єдині хто запишився у Львові після війни), Хенрик Стренг, Александер Кшивоблоцький, Павло Ковжун, Тадеуш Войцеховський та ін. Історія та спадщина групи "артес" тепер є спільним надбанням культури України та Польщі.

Фільм "Сюрреалісти зі Львова" (Nadrealiści ze Lwowa, 2008) розповідає про мистецьку групу "Артес". Режисер Войцех Грабовський переплітає у стрічці задокументовані кадри львівських вулиць та міського життя разом з роботами артесівців, таким чином підкреслюючи ідею, щодо важливості впливу міста на формування і характер їх творчості. Саме у Львові, де молоді художники-авангардисти надихались міським фольклором та кітчем, а разом з тим були знайомі з найновішими тенденціями світового мистецтва, стало можливе явище, яке Грабовський називає у своєму фільмі "львівським сюрреалізмом".

Проект підготовки до друку українського перекладу єдиного на сьогодні ґрунтовного дослідження про групу "артес" є першою спробою актуалізації спадщини львівського авангарду в першу чергу для ширшої аудиторії. Проект включає переклад, редагування та видання монографії польського історика мистецтв Пйотра Лукашевича "Об’єднання митців "артес" (1929-1935)". Книга є фундаментальною публікацією для історії міжвоєнного періоду у західному регіоні і добре відома спеціалістам як підставове джерело, хоча від її видання минуло понад 40 років. Тираж був незначним, а українською вона ніколи не була перекладена. Детальніше про проект за посиланням.

В розмові взяли участь професорка Яґеллонського університету Малґожата Радкєвіч, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв Роман Яців, наукова співробітниця Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові Тетяна Вуєва та заступниця директора Центру міської історії Ірина Мацевко.

Подія відбувається в партнерстві з Національним музеєм у Львові імені Андрея Шептицького.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду та Інституту Адама Міцкевича.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Єжи Яніш. Композиція з чорним профілем, бл. 1930 р. / З колекції Пйотра Лукашевіча. Вроцлав

Галерея: Тарас Бовт