Модернізм, залученість, ідентичність. Мистецтво Генрика Стренґа / Марека Влодарського

Модернізм, залученість, ідентичність. Мистецтво Генрика Стренґа / Марека Влодарського

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Пйотр Слодковський

Академія мистецтв, Варшава

20 травня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

Лекція наблизить слухачам творчість львівського, а після війни – варшавського модерніста Генрика Стренґа / Марeка Влодарського. Роботи польсько-єврейського художника становлять відправну точку для рефлексії над трьома більшими проблемними ділянками у культурі ХХ століття: незахідними модернізмами у візуальному мистецтві, суспільно-політичним залученням через художню творчість та культурною ідентичністю.

Метою лекції є відмова від риторики впливу Парижа на центральноєвропейських митців і перенесення наголосу на ефективні художні практики, які беруть свої витоки у локальності й ідентичності місця (тут: Львів 20-х рр. ХХ ст.). Далі лектор ввійде у полеміку із наративом, що трактує мистецтво через протиставлення "модернізм – соціалізм", пропонуючи замість цього мислення у рамках плавного соцмодернізму. Дослідник прагне підняти цінність воєнних і табірних артефактів і загалом звернути увагу на війну як на подію з далекосяжними наслідками для людей, ідентичності і мистецтва. У лекції будуть представлені результати роботи над кураторським проектом експозиції Стренґа/Влодарського, розробленим завдяки підтримці Міністерства культури і національної спадщини РП.

Про середовище львівського Об'єднання митців "artes", учасником якого був Генрик Стренг / Марек Влодарський, перед лекцією розповість Андрій Бояроввізуальний митець, незалежний куратор і дослідник. Історія групи "artes" та львівського авангардного середовища міжвоєнного періоду залишається дотепер відносно маловідомою сторінкою мистецтва України (або до нього не "зараховується"). Група була заснована у Львові наприкінці 1929-го року, після повернення молодих і радикально налаштованих львівських митців з навчання у Модерній Академії Фернана Леже та інших європейських осередках. Об’єднання програмно включало митців кількох національностей - поляків, євреїв, українців, а його виникнення і діяльність була пов'язана зі світовими центрами - передусім Парижем. Його історія, без сумніву, є спільним надбанням візуальної культури України та Польщі. До Об’єднання між іншими входили: Єжи Яніш, Людвік Ліллє, Роман і Маргіт Сельскі (єдині хто запишився у Львові після війни), Генрик Стренґ, Александер Кшивоблоцький, Павло Ковжун, Тадеуш Войцеховський та ін.

Лекція відбудеться польською мовою з синхронним перекладом на українську.

Пйотр Слодковський

мистецтвознавець, ад’юнкт Академії мистецтв у Варшаві. Випускник докторської програми Академії Artes Liberales. Автор книги Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki (2019). Редактор збірників Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014) та (спільно з Агатою Пєтрасік) Czas debat. Antologia krytyki artystycznej z lat 1945–1954 (2016). Дворазовий лауреат Премії товариства мистецтвознавців ім. Щенсни Деттлоффа (2017, 2018). Цікавиться політикою і центральноєвропейським мистецтвом ХХ століття з перспективи сучасної гуманітаристики.

Зображення

Верхнє:  Генрик Стренґ. Той, що льє вино, 1929 р. / Національний музей у Варшаві

Галерея: Ірина Середа