Відбудова України: Хто має право на участь? | Серія відеолекцій

Відбудова України: Хто має право на участь? | Серія відеолекцій

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

20-23.2.2023

online / youtube

Залучення — це процес, що забезпечує безпосередню участь та вплив мешканців та мешканок громади, й інших груп інтересів у процесі прийняття рішення. Впровадження і моніторинг рішень після реалізації проєкту на локальному та національному рівнях є не менш важливою частиною публічної партисипації. Рівень дієвості залучення залежить від засад рівності, інклюзивності та доступності для усіх учасників та учасниць процесу. 

У розпалі російської агресії та війни проти України ми записали серію відеолекцій і спробували віднайти відповіді на питання – що таке залучення та яка його роль у процесі відновлення міст та громад в Україні? Як війна змінює українське суспільство? Які принципи та підходи можемо використовувати у процесі залучення? Яким є досвід українських громад та закордонних міст в побудові діалогу, спрямованому на майбутнє відновлення та розвиток? 

Запрошуємо до перегляду серії відеолекцій "Відбудова України: Хто має право на участь?". Серед запропонованих тем від лекторок проєкту є:

Марія Грищенко "ЗАЛУЧЕННЯ ДО ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАД"

Наскрізною лінією лекції дослідниці Марії Грищенко є теза про те, що залучення до відновлення в громадах має стати більш сенситивним, емпатичним та уважним до потреб різних груп населення громад задля посилення соціальної згуртованості, рівності та відчуття справедливості. Лекторка пропонує принципи та підходи до залучення різних акторів в громадах до проєктів та стратегій відновлення. 

Серія лекцій є частиною проєкту "Відбудова України: Хто має право на участь?". Тож у відеолекції кураторка проєкту також коротко обрамлює його основні фокуси.

  • Марія Грищенко займається дослідженням політик залучення акторів до процесів прийняття рішень в українських громадах, консультує органи місцевої влади щодо налагодження практик участі та взаємодії в громадах у сфері просторового розвитку, є афілійованою дослідницею в Центрі міської історії. Була стипедіаткою Центру у рамках спільної програми з Лундським університетом.

Дзвенислава Новаківська "ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАД ДО ВІДНОВЛЕННЯ: ЯК ПОБУДУВАТИ ВЗАЄМОДІЮ МІЖ РІЗНИМИ АКТОРАМИ?"

Фасилітаторка, фахівчиня з маркетингу змін, Дзвенислава Новаківська, приділяє увагу темі побудови діалогу в громаді та знайомить з роботою фасилітаторів та фасилітаторок. Ділиться міркуваннями щодо того, які ключові принципи, підходи та складові процесу залучення мають стати основою для побудови порозуміння та діалогу в громадах в майбутньому для сталого відновлення. Лекторка підкреслює, що залучення різних акторів є надважливим в умовах, коли відбуваються кардинальні трансформації та виникає потреба розробки нових підходів, документів, стратегій, політик. Одним із важливих результатів якісного процесу залучення, вважає, є побудова довіри.

  • Дзвенислава Новаківська є фахівчинею з маркетингу змін, організаційних та персональних трансформацій. Фасилітаторка має досвід побудови процесу напрацювання стратегій трансформації та реформування на національному та локальному рівнях. Зокрема, сьогодні Дзвенислава активно залучена до побудови діалогу щодо практик пам'яті та відновлення громад на Київщині.

Анастасія Боброва "ВІДБУДОВА ПІСЛЯ ВІЙН ТА КАТАСТРОФ"

Лекція критично осмислює процеси відновлення європейських та американських міст з особливою увагою до участі та залучення спільнот мешканців та мешканок. Дослідниця фокусується на прикладах відбудови Сараєва після війни, відновленні Нового Орлеану після урагану Катрін та відновленні житла у Східному Білоксі. Дослідниця аналізує практики залучення різних акторів до відбудови, звертає увагу на ключові виклики, з якими зіштовхнулись громади, а також на зроблені помилки. Що з іноземного досвіду можуть використати чи врахувати громади України? Яка роль локального контексту у процесі відновлення?

  • Анастасія Боброва — старша аналітикиня Аналітичного центру Cedos. Займається міськими дослідженнями, є співкураторкою подкасту про право на місто "Ринок вирішить". Сьогодні залучена до аналізу та розробки житлової політики в Україні.

Алла Петренко-Лисак "ПОРТРЕТ СУСПІЛЬСТВА ЗМІН"

Відновлення громад України полягатиме не лише у відбудові житла, інфраструктури, ефективній економічній стратегії, а й стосуватиметься соціальної тканини та культурного життя. Соціологиня Алла Петренко-Лисак описує соціальні трансформації, що відбуваються в Україні внаслідок війни та будуть впливати на майбутнє. Окреслює зміни демографічної ситуації, процеси міграції та переміщення населення, зміни в соціокультурному просторі, загострення старих та виникнення нових нерівностей. Аналізуючи зміни в суспільстві, соціологиня актуалізує питання, які потребуватимуть відповіді в контексті залучення громади до процесу відбудови. 

  • Алла Петренко-Лисак є кандидаткою соціологічних наук, доценткою на Факультеті соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працює у сфері міських та просторових досліджень. У 2022 році була гостьовою дослідницею Центру міської історії та займалась вивченням трансформацій уявлень про дім під час війни.

Ірина Склокіна "КОНФЛІКТИ У РЕВІТАЛІЗАЦІЇ СПАДЩИНИ"

У своїй лекції Ірина Склокіна актуалізує тему участі громади та різних акторів в проєктах захисту, ревіталізації та відновлення історичної та культурної спадщини. Дослідниця аналізує проєкти роботи зі спадщиною в Німеччині, Угорщині та Україні. Історикиня окреслює ключові виклики процесу ревіталізації та роль місцевих мешканців та мешканок, спільноти експертів, локальних бізнесів в цьому процесі. 

  • Ірина Склокіна, історикиня, кандидатка історичних наук, дослідниця Центру міської історії. Була учасницею проєкту "Open Heritage", який був спрямований на аналіз законодавства у сфері збереження та ревіталізації історичної спадщини в країнах Європейського союзу та в Україні.

Прем'єри лекцій відбуватимуться онлайн на youtube-каналі Центру міської історії.

КОМАНДА

  • Марія Грищенко, кураторка проєкту  
  • Вікторія Панас, координування
  • Софія Андрусишин, логістичний супровід
  • Мар’яна Мазурак, комунікаційний супровід
  • Антон Ткачук, Богдан Ємець, камера і монтаж
  • Олександра Давиденко, дизайн

Відеолекції є частиною проєкту "Відбудова України: Хто має право на участь?" за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Богдан Ємець