Як пишатися місту? Відомі львів'яни, бренд міста та критичне осмислення минулого

Як пишатися місту? Відомі львів'яни, бренд міста та критичне осмислення минулого

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

10.11.2017, 18:30

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Вшанування відомих мешканців, визнання їхніх досягнень і затребування їхньої слави для країни, регіону, міста чи села є поширеним явищем. Ми часто бачимо, як суспільства представляють своїх відомих синів, і дедалі частіше доньок, як своїх посланців: вони символізують славетну історичну традицію, транслюють ідеї успіху та визнання. Такі вшанування також свідчать про сучасні контексти і чуттєвості. На рівні міста відтак накладається багато шарів: від індивідуального, через регіональний і національний, до глобального. Вони йдуть разом, динамічно взаємодіють і впливають, але також суперечать, конфліктують один з одним і витісняють один одного.

У Львові, як і у багатьох інших містах, розгортаються і співдіють декілька національних наративів. З одного боку, бачимо, як деякі відомі львів'яни наголошують українську національну історію. Наприклад, Івана Франка ми зустрічаємо і у назві вулиці, у назві університету, музею і у пам'ятнику. З іншого боку, особливо протягом останніх десятиліть також спостерігаємо повільне і поступове, але помітне визнання людей, які жили у місті, але відіграли важливу роль у "неукраїнських" історіях: переважно поляки і євреї, але не тільки.

Міське – це також місце, де національне не лише артикулюється, але й накладається, де проявляється складність локального. Тому вшанування відомих людей у таких містах як Львів спонукає до перегляду і переосмислення історії, включення людей, які були незнані, забуті, заборонені або й стерті. Таким чином відбувається процес формування більш інклюзивного, розмаїтого та багатшого бачення минулого. Водночас, неможливо оминути болючих та складних питань, чому і як люди, яких ми вшановуємо, виїхали, яким був їхній досвід і їх пам'яті про місто? І це питання не тільки про минуле, але насамперед про сьогодення: як вшанування і використання колишніх львів'ян розповідає про нас як сучасних мешканців Львова?

Отже, дискусія "Як пишатися місту? Відомі львів'яни у брендуванні міста та критичному осмисленні минулого" стала моментом-рефлексією у програмі про визнаних правників, випускників Львівського університету та розмовою про виклики у використанні відомих людей з минулого для просування та промоції міста. Особливо у Львові, де історична спадщина, культурна сфера і туризм, і зовсім недавно, креативні індустрії, вважаються ключовими елементами для розвитку. Ми запросимо до розмови історика, юриста, культуролога і представника міста, щоб поміркувати про зв’язки та балансування брендингу і комерційне використання з критичними осмисленням минулого. Нашими запитаннями були: Як не лише просувати історії успіху, але й відважитись піднімати болісні і замовчувані теми? Чи може це допомогти сформувати більш зрілий, глибокий і чутливий стосунок до спадщини та адекватне її використання задля теперішнього?

Учасники:
ПрофФіліп Сендс, Університетський коледж Лондона
дрІрина Старовойт, Український католицький університет
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова
профНорман Дейвіс, Університетський коледж Лондона / Оксфордський університет
Модеруватиме розмову др. Софія Дяк, Центр міської історії.

Дискусія відбулась англійською мовою з синхронним перекладом.

Ця дискусія проходила в рамках міжнародного семінару "Ідеї (без) місця: концепції та практики прав і правосуддя у Східній Європі", який виник під впливом останніх досліджень і публікацій про двох мислителів правової думки Рафала Лемкіна і Герша Лаутерпахта, обидвоє з яких пов’язані з містом Лємберґ/Львув/Львів. Разом з мистецьким перформансом "Східно-західна вулиця. Пісня добра і зла" він складає програму "Права, правосуддя і пам’яті міста", який поєднує формат наукових досліджень, мистецтва і вшанування. Ця програма віддає шану видатним юристам-міжнародникам, пов'язаним із містом Львовом, розширюючи обізнаність про історію міста та географію його пам'ятей у світі.

Зображення

Галерея: Ірина Середа