Архітектура єврейських дільниць галицьких містечок

Архітектура єврейських дільниць галицьких містечок


  • Тривалість курсу:
    жовтень-грудень 2012
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

В Інституті архітектури Національного університету "Львівська політехніка" проводився навчальний семінар для студентів та аспірантів "Архітектура єврейських дільниць галицьких містечок".

Курс присвячений вивченню особливостей забудови і функціонування єврейських дільниць як складових архітектурно-просторового укладу міст та містечок Галичини. Хронологічно курс охоплює період від появи перших єврейських поселень на теренах сучасної України, з особливим фокусом на періоді з кінця XVIII століття до початку Другої світової війни.

У XVII ст. переселення євреїв на територію Галичини, які традиційно були міськими жителями, набрала масового характеру, а їхні традиції і культура суттєво впливали на формування культурного, просторового та архітектурного ландшафту тогочасних галицьких міст та містечок. Вже наприкінці XVII ст. євреї становили значну частину населення Галичини, а у XIX ст. тут було сконцентровано 253 таких громади із відомих 559 в Австро-Угорській імперії. XX століття принесло масові трагедії східноєвропейському єврейству. В роки Першої світової війни, окрім загального руйнування середмість, відбувалися погроми єврейських дільниць. У міжвоєнний період їх відбудували із значною втратою особливостей середовища. Під час Другої світової війни єврейські дільниці були практично повністю зруйновані, що призвело до втрати цілого пласту матеріальної і духовної культури євреїв Галичини. Сьогодні, навіть ті пам’ятки, які збереглися, перебувають в жалюгідному стані і потребують негайної ревіталізації, дослідження і документування.

На заняттях розглядалися: 

забудова єврейських дільниць, їх архітектурно-планувальний уклад, місце у просторовій структурі містечок. Особливу увагу було присвячено синагозі, як осередку релігійного і громадського життя євреїв: мурованим та дерев’яним синагогам, їх основним елементам, композиційному вирішенню екстер’єру та інтер’єру. Архітектурні особливості галицьких синагог були представлені на прикладі матеріалів найновіших архітектурних обмірів, паспортизації та інвентаризації синагог Куликова, Гусятина, Рогатина, Букачівців, Жовкви, Бережан, Підгайців, Олеська, Заліщиків, Буданова, Івано-Франківська, здійснених у 2011-2012 році.

Складовою семінару було ознайомлення із методикою проведення архітектурно-археологічних обмірів та документування єврейських сакральних об’єктів. Окреме заняття було присвячене єврейським різбярським пам’ятникам кладовищ Бродів, Нового Роздолу, Щирця, Снятина, Болехова, Солотвина, Буська та інших.

На завершення курсу учасникам провели екскурсію колишніми єврейськими дільницями Львова з фокусом на архітектурних особливостях львівських синагог.

Після успішного завершення курсу учасники отримали сертифікат з підтвердженням їхньої участі в семінарі, а також будуть враховуватися при відборі для участі у літніх школах, проведенні обмірах, волонтерських таборах та інших проектах Центру міської історії.

Програму курсу розробили і проводили Христина Бойко, доц. кафедри дизайну та основ архітектури НУ "Львівська політехніка" та Оксана Бойко, доц. кафедри реставрації, реконструкції архітектурних комплексів.

Формат курсу

передбачав проведення лекційних занять, семінарів та дискусій з обговоренням тем, визначених програмою. Для підготовки до занять студенти були зобов’язані заздалегідь опрацювати запропоновану до кожного заняття літературу. Cтуденти забезпечувалися читанками – видрукованими матеріалами до кожного заняття.

Програма навчального семінару розрахована на 10 занять (без урахування зрізу знань і захисту самостійних робіт), які відбувалися щотижня впродовж жовтня-листопада 2012 р.

Вимоги до курсу

Оцінювання студентів відбувалося за трьома критеріями:

  • активна участь в дискусіях і обговореннях на семінарських заняттях;
  • успішне складання підсумкового тесту за програмою навчального курсу;
  • захист самостійної науково-дослідницької роботи на тему, запропоновану викладачем, або студентом.

Хто може брати участь в семінарі

Учасниками семінару можуть бути студенти та аспіранти НУ "Львівська політехніка", а також інших вищих навчальних закладів Львова.

Місце проведення

Заняття відбувалися в Інституті архітектури НУ "Львівська політехніка" (вул. С. Бандери, 12) та Центрі міської історії (вул. Акад. Богомольця, 6).

Семінар проводився в рамках проекту "Зробити дослідження доступним: підготовка першого повного дослідження галицьких синагог в Україні", організованого спільно Центром міської історії, Національним університетом "Львівська політехніка" та Центром єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі.