Презентація

Презентація "Місця пам'яті"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

7 серпня 2015

Що і як ми пам'ятаємо про минуле? Як ми маркуємо місця пам’яті і як ми про них розповідаємо? Ми запропонували подумати над цими питаннями учасникам літньої школи з єверйської історії. Впродовж чотирьох тижнів молоді люди з України, Польщі, Росії і Білорусі працювали над проектами пошуку шляхів включення місць єврейської історії в сучасний простір міста. Головна ідея проектів – привернути увагу до спільнот і людей, які жили у Львові до Другої світової війни і Голокосту. Дві виставки і фестини стали спробою заангажувати місцевих мешканців і гостей міста в пере/осмислення багатоетнічного минулого Львова та важливості збереження його багатокультурної спадщини.

Відкриття проектів відбулися 7 серпня 2015 р. в публічному просторі Львова.

7 серпня - виставка "Умовні знаки / сліди єврейської історії на Краківському ринку"
Місце: сквер між пологовим будинком (на вул. Раппопорта, 8) і Краківським базаром.

Проект "Умовні знаки" передбачав маркування найстарішого, сьогодні неіснуючого єврейського кладовища у Львові (за будівлею колишнього єврейського шпиталю на вулиці Раппапорта 8). Інсталяція зберігала пам'ять минулого, пов'язувала її із сьогоденням і водночас пропонувала місце для відпочинку і медитації. Ще одним її важливим завданням стало саме маркування забутої частини історії Львова. Трикутна лавка, на якій експонувалася виставка, повторювала умовне позначення єврейських кладовищ на довоєнних мапах. Вона пов'язувала минуле – старе кладовище і люди, які тут поховані, – з людьми, які працюють і живуть на території ринку сьогодні.

Детальніша інформація про проект на сторінці у Facebook

7 серпня - виставка "Послання з минулого, урок на майбутнє"
Місце: пл. Коліївщини

Виставка " Послання з минулого, урок на майбутнє" присвячувалася мешканцям Львова, які пережили Голокост – тим кільком із сотень тисяч, чиї історії так і залишаться мовчати в міських стінах. Ми поглянули на катастрофу очима євреїв, які проживали у Галичині. Цей погляд з минулого спрямований у день сьогоднішній, він заново відкрив знайомі місця міського публічного простору. Три історії львів’ян та біографії місць, представлених у експозиції – це мозаїка перетину двох епох, до Голокосту та після. Це історія народу, розділена спільною дорогою смерті. Дорогою, яку не можна залишити в забутті і по якій неприпустимо пройти знову – в цьому полягає урок минулого для майбутнього всіх нас. Відкриття виставки супроводжувалося поетичною презентацією.

Детальніша інформація про проект на сторінці у Facebook

7 серпня - фестини "У сусідів"
Місце: площа св. Теодора

Площа Святого Теодора і вціліла синагога Якуба Ґленцера були важливими місцями для єврейської громади Львова. Саме на цих вулицях зустрічалися різні культури. Фестини на площі Святого Теодора нагадавали про євреїв, що мешкали тут перед війною. Категорія сусідства, яка у проекті були ключовою, належали також і до сьогодення. Ми поглянули на історію єврейських сусідів, що мешкали колись на площі Святого Теодора і занурилися в сучасне життя цього місця. Ми зробили це через кухню, мову та традицію. Про розмаїте життя дільниці нагадували також архівні фото, надані Центром міської історії.

Детальніша інформація про захід на сторінці Faceook заходу

Куратори проектів: Андрій Лінік, Анна Чеботарьова.

Проекти є частиною програми літньої школи "Єврейська історія, багатоетнічне минуле та спільна спадщина: міський досвід Східної Європи".

Проекти стали частиною публічної програми Літньої школи "Єврейські дні у Ратуші" та фестивалю єврейської культури "LvivKlezFest".

За підтримки управління культури Львівської міської ради та Єврейського благодійного фонду "Хесед-Ар'є".