Єврейський Львів: історія громади у просторі міста

Єврейський Львів: історія громади у просторі міста

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

19.11.2022

Онлайн-енциклопедія "Інтерактивний Львів" публікує мультимедійну історію "Єврейський Львів: історія громади у просторі міста". Дослідження є спробою поглянути на Львів через призму його єврейської історії і зрозуміти, як єврейська громада та простір міста взаємовпливали одне на одного.

"Історія єврейської громади була пошуком балансу поміж автономією і включеністю в політичні, економічні та культурні структури неєврейського міста. Протягом століть цей баланс і межі можливої інтеграції розширювалися, а єврейська громада ставала складнішим та неодноріднішим утворенням. Текст оглядає ці зміни у різних сферах — місце євреїв у просторі міста, стосунки з владою, релігійні трансформації, освіта, а також намагається показати соціальну структуру єврейської громади і їхнє місце. Неодмінною частиною історії євреїв Львова є насильство, яке відбувалося в різних масштабах протягом історії і кульмінацією якого стало майже повне винищення громади під час Голокосту. Пам’ять про давню єврейську громаду серед сучасних єврейських і неєврейських мешканців міста є окремою важливою темою".

Дослідження Владислави Москалець, з яким пропонуємо Вам ознайомитися, побудовано навколо інтерактивної мапи міста в рамках проєкту "Інтерактивний Львів".

Тема єврейського минулого Львова займала важливе місце у проєкті від початку його створення. За цей час з’явилися публікації про низку синагог та важливі будівлі єврейської громади, біографії діячів єврейської громади, історію Голокосту та антиєврейського насилля у місті, комеморацію та місця пам’яті про єврейську спадщину. Багато дослідників та авторів долучилося до розкриття тем, пов’язаних з історією єврейського Львова: Олена Андронатій, Вейтман Вейд Беорн, Христина Бойко, Оксана Бойко, Галина Гавриліна, Галина Глембоцька, Інна Золотар, Ірина Котлобулатова, Сергій Кравцов, Тарас Мартиненко, Джек Райт та Рейчел Стівенс, Борис Орач, Оксана Сікорська, Андрій Усач, Анна Чеботарьова, Олексій Чеботарьов, Томаш Янковський, Вікторія Яковлева.

Наративний текст Владислави є спробою помістити ці вже наявні публікації у ширшу рамку історії єврейської громади у Львові. Прочитання тексту є своєрідним путівником та запрошенням до подальшого дослідження мапи, тем й мікроісторій, які до цього досліджувалися у межах "Єврейського міста".

Читайте історію [за лінком].

post picture

Владислава Москалець

Історикиня, дослідниця. Отримала ступінь PhD у галузі історії у Яґелонському університеті у 2017 році. У Центрі міської історії Владислава проводить дослідницький проект про міські еліти Львова у другій половині XIX на початку XX століття. Дослідження визначає міські еліти через їхнє економічне становище та статус у суспільстві і простежує зв’язки між ними та особливості соціальної мобільності. Сфера наукових зацікавлень: єврейська історія Східної Європи 19 і 20 століття, історія споживання, жіночі студії, їдиш і мовне різноманіття.

Зображення

Верхнє: Narodowe Archiwum Cyfrowe