Вільнюс першої половини ХХ століття у роботах Яна Булгака

Вільнюс першої половини ХХ століття у роботах Яна Булгака

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

29.03.2018

Три великі та важкі томи показують місто таким, як його бачив і документував протягом кількох десятиліть фотограф - у бібліотеці Центру з’явилось важливе видання присвячене Вільнюсу першої половини ХХ століття у роботах Яна Булгака.

Публікація вийшла з ініціативи Литовського національного музею і вміщує понад півтори тисячі фотографій. Це при тому, що основний архів Булгака постраждав під час війни у 1944-му році, коли його майстерня згоріла, а разом і роботи. Перші два томи - урбаністичні пейзажі та документація архітектури Вільнюса у впізнаваному стилі фотографа. Хоча значну частину з них він виконував під час інвентаризації будівель для міського архіву, кожен кадр нагадує картину з довершеною геометричною композицією. Третій том відкриває менш знайому сторону фотографа. Він присвячений людям, визначним подіям міста та краєвидам, що не менше вражають майстерністю автора-піктораліста.

Побачити Вільнюс, як і інші міста, майстер фотографії Ян Булгак зміг не відразу, а лише наприкінці четвертого десятиліття свого життя. Звичайно, й до цього він бував у різних містах: отримав блискучу освіту у Вільнюсі та Кракові і навіть здобував нагороди за свої роботи на фотовиставках. До того ж, вів кореспонденцію з французьким метром Констаном Пюйо, під впливом якого й формувався його пікторальний стиль. Однак місто для Булгака залишалось невидимим. Визначальною у житті стала зустріч з художником Фердинандом Рущицом у 1910-му році. Саме він оцінив його талант та відкрив очі на архітектуру Вільнюса, допоміг влаштуватись фотографом у міський архів для інвентаризації міста, а згодом й посприяв у відкритті власного фотосалону.

Гортаючи видання глядач не матиме шансу відчути місто у інший спосіб, ніж бачив його Булгак. Він романтизує перспективу вузьких покручених вуличок та не пропускає жодної арки, щоб зробити через неї кадр. Таку візію фотограф нав’язуватиме згодом й іншим містам, в тому числі і Львову, про які він виконував серії поштівок та альбомів на замовлення.

З тритомним виданням фотографій Яна Булгака можна ознайомитись у нашій бібліотеці. Воно може зацікавити всіх, хто вивчає історію фотографії, архітектури, міст, але також тих, хто хоче пізнати і познайомитись з автором і його Вільнюсом.

Автор огляду – Олександр Маханець

Зображення

Верхнє: Центр міської історії