Стипендіати Центру у 2023 році

Стипендіати Центру у 2023 році

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

15.12.2023

Цього року в співпраці з міжнародними партнерами ми продовжили стипендіальну програму для науковців з України. В її межах дослідники та дослідниці працюють протягом декількох місяців над своєю темою в Центр міської історії, мають можливість працювати з ресурсами Центру, відвідують місцеві архівні інституції, бібліотеки, мають можливість провести семінар чи лекцію. На завершення року раді підбити підсумки та ближче познайомити з партнерами програми та стипендіатами Центру та їхніми дослідженнями.

Стипендійні програми у 2023 році стали можливими завдяки продовженню співпраці з Інститутом гуманітарних наук / Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень) та Фондом Кербера / Körber-Stiftung (Гамбург). У квітні ми запустили зголошення і як результат шестеро дослідників отримали підтримку і можливість стажування від трьох до шести місяців. Ми також продовжили співпрацю з Фундацією єврейських студій у Вроцлаві / Foundation for Jewish Studies in Wroclaw та змогли надати двомісячну стипендію в партнерстві з Міжнародною організацією університетів Великої Британії / International Organization of UK Universities.

post picture

Олександр Черемісін

Доктор історичних наук, професор кафедри історії, археології та методики викладання у Херсонському державному університеті, де працює над монографією на тему: “Літопис Херсона у вимірах повномасштабної російсько-української війни”. Захистив докторську дисертацію, присвячену історії міського самоврядування Півдня України в 1785–1917 рр. у Запорізькому національному університеті.

Під час стипендії за підтримки фонду Кербера Олександр фокусувався на відтворенні перебігу окупації міста Херсона на основі усних джерел та рефлексії власного перебування в Херсоні під час окупаці

post picture

Надія Акулова

Доцентка на кафедрі української і зарубіжної літератури в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького. Здобула ступінь кандидата філологічних наук у 2010 році в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна. Була запрошеною дослідницею в Університеті Сент-Ендрюса (Велика Британія).

У Центрі міської історії за підтримки фонду Кербера досліджувала специфіку українського досвіду реагування на образи та наративи міста, стратегії їхньої (ре)інтерпретації та ретрансляції в дитячих ілюстрованих книжках про війну, що були видані протягом 2022–2023 років.

post picture

Роман Любавський

Історик, доцент кафедри історії України Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, де працює над монографією “Соціалістичні міста в УСРР: ідея, реалізація, спадщина”. Дослідження Романа пропонує погляд на історію і сучасність соцмістечок Харкова, Запоріжжя та Кривого Рогу в трьох вимірах: символічному, просторовому та вернакулярному.

Під час стипендії за підтримки фонду Кербера досліджував повсякденні практики мешканців соцміст, архітектурні проєкти, еволюція образів соцміст протягом ХХ-ХХІ ст., зміни у топонімічному та символічному ландшафті після декомунізації.

post picture

Марія Шевченко

Історикиня, доцентка кафедри історії та політичної теорії Національного технічного університету “Дніпровська Політехніка”. Викладає дисципліни “Цивілізаційні процеси в українському суспільстві” та “Демографія”. З 2016 р. вона є членом Всеукраїнської спілки краєзнавців. Сфери наукових зацікавлень: міграційні процеси, примусові робітники, жіночі історії, краєзнавство, біографістика.

У Центрі міської історії в рамках співпраці з Інститутом гуманітарних наук (Відень) здійснювала дослідження “Життя після війни (становище репатріантів у повоєнні роки у м. Дніпро)”. Проєкт Марії пропонує новий погляд на осмислення соціальних аспектів процесу репатріації в контексті політики пам’яті.

post picture

Павло Єремєєв

Історик, доцент кафедри історії Східної Європи історичного факультету та доцент кафедри українознавства філософського факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Член Української асоціації релігієзнавців та Міжнародної асоціації гуманітаріїв.

Під час свого перебування у Центрі в рамках співпраці з Інститутом гуманітарних наук (Відень) досліджував специфіку конструювання образів українських міст в церковній історіографії Російської імперії ХІХ ст. – початку ХХ століття.

post picture

Олена Черняхівська

Керівниця видавничого відділу в Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра”. До цього протягом тривалого періоду обіймала низку наукових посад. Займається питаннями, пов’язаними з історією Києво-Печерської лаври і заповідника, історією православної церкви в Україні, біографістикою.

У Центрі перебувала на стипендії в рамках співпраці з Інститутом гуманітарних наук (Відень) та працювала над монографією, що розкриває процес створення унікального проєкту – багатотомника “Історія міст і сіл Української УРСР”.

post picture

Надія Скокова

Історикиня. Завершує дисертаційне дослідження присвячене формуванню модерної ідентичності євреїв Східної Галичини (Український католицький університет). Сфера наукових зацікавлень: права національних меншин в Центрально-Східній Європі, на Балканах та Кавказі, єврейська історія міжвоєнного періоду, етнополітичні конфлікти ХХ та ХХІ століть, розвиток публічної сфери в політиці та культурі.

Стала стипендіаткою Центру міської історії за підтримки Фундації єврейських студій у Вроцлаві з дослідженням історії єврейського ґетто у Львові.

post picture

Тетяна Ющук

Історикиня, викладачка кафедри міжнародних відносин в Національному університеті “Острозька академія”. Зараз працює над завершенням кандидатської дисертації на тему “Теодор Мацьків як історик, науковий та громадський діяч”. Сферою її наукових зацікавлень, окрім, персоналістики є усна історія.

У Центрі міської історії перебуває на стипендії за підтримки Міжнародної організації університетів Великої Британії. Під час свого перебування планує ознайомитися з цифровими проєктами, зокрема Міським медіаархівом та Інтерактивним Львовом, а також відвідати місцеві бібліотеки.

Також завдяки невеликому гранту від Східно-Західного Інституту Менеджменту / East-West Management Institute, громадської організації в Нью-Йорку, двоє українських дослідниць Уляна Кирчів (Український католицький університет) та Дарина Коркач (незалежна дослідниця) отримали стипендію для участі в Інституті демократії та різноманіття, що проходив у Вроцлаві в липні 2023 р.

Така підтримка дослідників в Україні є дуже важливою, особливо в критичному часі війни, коли розвиток досліджень потребує додаткової підтримки і укріплення професійного мережування. Ми дуже цінуємо такі партнерства і можливість разом працювати з широким колом науковців.