Вижити у Львові. Спогади про одне дитинство

Вижити у Львові. Спогади про одне дитинство

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

вересень - грудень 2014

конференц-зал Центру міської історії

Виставка Джейсона Франциско провела нас місцями дитинства Лешека Аллерганда, який пережив Голокост у Львові. Влітку 2010 року, американський фотограф єврейського походження, проф. Джейсон Франциско поїхав до Закопаного (Польща), щоб зустрітися з др. Лешеком Аллергандом, онуком і єдиним нащадком др. Мауриція Аллерганда (1868-1942) – знаного професора права в довоєнному Львівському університеті та відомого громадського діяча. Франциско прагнув дізнатися незвичайну історію про виживання Лешека Аллерганда під час Голокосту у Львові.

Упродовж багатьох годин, Аллерганд описував, як у 1942 року був переселений в львівське гетто зі своїми батьками, бабусею і дідусем, а також убивство дідуся. Він розказав про свою втечу з гетто із батьками, і про три роки переховування з матір'ю і без неї, регулярно змінюючи сховки під постійною загрозою смерті. Франциско вирішив перенести історію Аллерганда у фотографію. Він відвідав Львів із картою, на якій було позначено десятки місць переховування Аллерганда. На кожному місці Франциско робив єдиний, споглядальний знімок, використовуючи чорно-білу плівку і камеру великого формату.

"Я намагався увібрати місця з історіями Лешека у свій розум і серце," – говорить Франциско. "На кожній дільниці, я уявляю Лешека, і образ загнаного єврея заполонює мої думки. Я хотів створити світлини заради травматичної історії: парадоксальні картини, в яких відчуття відсутності, приховування й нерішучості дорівнює тому, що є представленим, видним і зрозумілим. Я хотів представити місця переховування Лешека так само, як сьогодні єврейську історію, у широкому сенсі, приховану всередині сучасного Львова".

Виставка представила добірку фотографій Франциско, зроблених у Львові 2010 року. Цитати, що супроводжували фото, походять із книги Лешека Аллерганда "Zapiski z tamtego świata"/Записки з іншого світу (Краків, 2011).  Переклад цитат – Наталка Римська, Павло Грицак.

Джейсон Франциско

є фотохудожником, есеїстом, куратором та викладачем. Його проекти – це довгострокові роботи на тему єврейської історичної пам’яті в Східній Європі та Північній Америці. Він є автором численних виставок, зокрема експозиції “Незавершена пам’ять: єврейська спадщина та Голокост у Східній Галичині”, яку представлено у Єврейському музеї Galicia в Кракові. Джейсон Франциско мешкає у США, викладає в університеті Еморі та Стенфордському університеті (США). Він є автором багатьох статей із фотографії та візуальної культури, а також фотокритиком.