Записки з іншого світу

Записки з іншого світу

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

22 вересня 2014

Центр міської історії, Львів

Відбулася відкрита зустріч із др. Лешеком Аллергандом, котрий пережив Голокост у Львові. Під час зустрічі відбувся показ фільму "Записки з іншого світу" на підставі одноіменної книжки, у якій автор розповідає про переховування та боротьбу за життя в окупованому нацистами Львові. У фільмі др. Аллерганд повертається до будинків свого дитинства і міських закутків, що стали прихистком для нього та його мами у часі війни.

У 1992 році у Єврейському історичному інституті Лешек знайшов щоденник 1941-42 років свого діда Мауриція Аллерганда - професора права Львівського університету. Сам Маурицій Аллерганд був вбитий у Янівському концтаборі, проте його записи перетривали завдяки професору Стефану Стасяку. Лешек Аллерганд доповнив щоденник діда своїми детальними спогадами про дитячі переживання Голокосту. Так з'явилась книга "Записки з іншого світу", що була видана у 2003 році і стала справжнім бестселлером у Польщі. Окрім того, у 2010 вийшла друком його багато ілюстрована праця "Євреї Львова. Оповідь"

Після показу фільму "Записки з іншого світу" відбулась відкрита дискусія про міжлюдські стосунки та моральні дилеми у екстримальних умовах війни, переосмислення складних сторінок спільного минулого, пам'ять та примирення. Зустріч супроводжувало відкриття виставки Джейсона Франциско "Вижити у Львові. Спогади про одне дитинство".

Модерувала зустріч Анна Сусак - соціолог, аспірантка Польської Академії Наук, дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи (проекти "Регіон, нація та інше", "Місця єврейської історії у Львові").

post picture

Лешек Аллерганд

народився у Львові у 1931 році, походить з асимільованої родини польських євреїв. Його батько та дідусь були відомими юристами. Маурицій Аллерганд за життя видав понад 1000 наукових праць в галузі цивільного, процесуального та торгівельного права. Із понад 30-особової родини Аллергандів у часі Голокосту врятувались лише Лешек та його батьки, після війни вони виїхали до Кракова. Лешек Аллерганд став доктором медичних наук, працював, зокрема, головним лікарем олімпійської збірної Польщі із зимових видів спорту. Зараз проживає у Закопаному. Уперше до міста свого дитинства др. Аллерганд потрапив ще у 1968 році як турист. Після того відвідував місто ще декілька разів, проте публічна зустріч із ним у Львові була вперше.