Перегляд спадщини: концепції, підходи, приклади

Перегляд спадщини: концепції, підходи, приклади

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

24.10.2022, 18:15

online / zoom

Збереження історичної спадщини переживає справжній бум у світі: ми всі переймаємось, сваримось, протестуємо і збираємо кошти. Ситуація війни кидає додатковий виклик, змушуючи нас більше цінувати пам'ятки - на жаль, дуже часто саме після їхнього пошкодження чи втрати. Але чи багато ми знаємо про тих, хто переживали та бачили цінність у старих будинках, речах чи традиціях раніше, ніж ми? Звідки виникла ідея спадщини й хто її придумав? Як дбали про спадщину колись? Яким чином рятували спадщину у попередніх збройних конфліктах?

Запрошуємо до участі у читацькій дискусійній групі "Перегляд спадщини: концепції, підходи, приклади" для обговорення книг на тему спадщини, і зокрема загроженої. До прочитання ми запропонуємо класичні та сучасні тексти, які сформували ключові підходи у цій царині.

Читацька група збиратиметься раз на місяць на платформі zoom для обговорення однієї книги. Перша зустріч відбудеться 26 вересня о 18:15.

Перші дві зустрічі присвятимо текстам, які критично аналізують сучасні способи мислення про спадщину та їхній зв'язок із політиками ідентичностей і соціальними нерівностями, як у національних державах, так і у більших уявлених спільнотах:

Третя книга присвячена спадщині під загрозою збройних конфліктів, природних катастроф та вандалізму:

  • Cloonan, Michèle Valerie. The monumental challenge of preservation: the past in a volatile world. Cambridge: MIT Press, 2018.

Далі ми обговоримо книги, зосереджені на історичних кейсах з різних часів і країн, що звертаються до витоків сучасного розуміння спадщини у імперських та націєтворчих контекстах, від появи поняття пам’ятки, через ХІХ століття, до часів соціалізму та постсоціалістичної трансформації:

  • Astrid Swenson, The Rise of Heritage: Preserving the Past in France, Germany and England, 1789-1914. Cambridge University Press, 2013.
  • Matthew Rampley, Markian Prokopovych, and Nóra Veszprémi. The Museum Age in Austria-Hungary. Art and Empire in the Long Nineteenth Century. University Park, Pennsylvania: The Pennsylvania State University Press, 2021.
  • Emanuela Grama, Socialist Heritage: The Politics of Past and Place in Romania. Indiana University Press, 2019.

Перший сезон завершимо розмовою про майбутнє спадщини - її збереження через  ревіталізацію та адаптацію: 

  •  Liliane Wong, Adaptive Reuse: Extending the Lives of Buildings. De Gruyter, 2016.

Читацька група буде цікавою для усіх охочих з інтересом до дослідження та популяризації спадщини, залучених до вивчення, професійної охорони та ревіталізації, архітекторів та архітекторок, міських активістів та активісток, урбаністів і урбаністок.   

Мова обговорення українська.

Тривалість - 1 година.

Для участі у читацькій дискусійній групі, будь ласка, зареєструйтесь до 31 серпня. Усім, хто вже раніше реєструвався для участі в читацькій групі, реєструватися ще раз не потрібно.

Усім зареєстрованим зможемо надати доступ до книг, а також напередодні кожної зустрічі надіслати zoom-посилання.

КОМАНДА

  • Ініціативна група: Роксоляна Головата, Софія Дяк, Ольга Заречнюк, Вікторія Панас, Ірина Склокіна, Діана Воннак
  • Координація та логістичний супровід: Софія Андрусишин, Роксоляна Головата, Вікторія Панас

У разі виникнення питань, будь ласка, звертайтесь до Роксоляни Головатої, [email protected]

Читацька група є частиною дослідницького фокусу Центру "Міська спадщина: концепції, практики та спадки"

Зображення

Верхнє: Вигляд на центральну частину Львова, фото Танаса Никифорука // Міський медіаархів Центру міської історії