Людвік Флєк – піонер історичної епістемології

Людвік Флєк – піонер історичної епістемології

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ганс-Йорґ Райнберґер

Інститут Макса Планка з історії науки в Берліні

13 квітня 2019 / 18.00

Центр міської історії, Львів

Людвік Флєк (1896-1961) може повноправно вважатися одним з торувальників на шляху до історичної епістемології. Здобувши освіту імунолога, він належить до того покоління науковців, які зробили вагомий внесок в переорієнтацію історії з тодішнього переважаючого аналітичного стилю філософії науки, який панував, наприклад, у впливовому Віденському гуртку і в Берлінській школі логічного позитивізму. Флєк стоїть поряд з такими мислителями як італійський математик Федеріго Енрікес (1871-1946), французький вчитель фізики і хімії Ґастон Башляр (1884-1962) і його французький сучасник, математик Жан Кавайєс (1903-1944), які відштовхувалися від розмірковування про походження і розвиток наук з точки зору їхніх практичних засад і процедур, а також їхнього суспільного порядку. Поняття Людвіка Флєка про "стиль мислення" і "мисленний колектив" стоять в одній парадигмі з цими двома підходами. Флєк напрацював їх у своїй книзі "Entstehung und Entwicklung einer wissenschaftlichen Tatsache", яка вийшла у Базелі, у Швейцарії, у 1935 р. Ця книга – це видатний документ історії і філософії науки ХХ століття. Після тривалого періоду невідомості, вона здобула визнання наприкінці 1970-х р.р., а сьогодні є класикою історії і філософії науки загалом. У своїй лекції дослідник зробить огляд внеску Людвіка Флєка в новітню історичну епістемологію та окреслить місце його здобутків для його сучасників, зокрема у Франції і Німеччині. Особливий акцент лекції буде на тому, як Флєк розглядав колективний процес експериментування у природничих науках.

Під час лекції відбудеться презентація українського перекладу праці Людвіка Флєка "Як постає та розвивається науковий факт" (Видавництво "Книги 21", Чернівці) за участі перекладачки Стефанії Пташник.

Мова лекції - німецька, з синхронним перекладом на українську.


post picture

Ганс-Йорґ Райнберґер

вивчав філософію, лінгвістику і біологію в Тюбінгенському і Берлінському Університетах в Німеччині. Молекулярний біолог і історик науки, він був директором Інституту історії науки Макса Планка у Берліні з 1997 по 2014 р.р. Коло його поточних наукових інтересів охоплює історію і епістемологію експериментування, історію наук про природу, а також взаємозв’язок науки і мистецтва. Нещодавні публікації: Про історичний контекст епістемології (2010); Епістемологія конкретного (2010); Experimentalität. Gespräche über Archiv, Atelier und Labor (2017); Рука скульптора. Альберт Флокон зустрічає Ґастона Башляра (2018).


Подія є частиною публічної програми міжнародного семінару Людвік Флєк і його "мисленнєві колективи".

Зображення

Верхнє: Archiv für Zeitgeschichte Zürich, FD Thomas Schnelle / 1)

Галерея: Ірина Середа