Євреї і їхні сусіди в Краківці під час Другої світової війни

Євреї і їхні сусіди в Краківці під час Другої світової війни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

проф. Бернард Вассерштайн 

Університет Чикаго

12 березня 2019 / 18.30

Центр міської історії, Львів

У період між 1939 і 1946 р.р. Краківець пережив жорстокі трансформації. У цьому маленькому галицькому містечку три різних громади, кожна зі своєї окремою культурою, мовою і вірою, жили поряд протягом багатьох століть. І практично за одну ніч одну цілком винищили, а над іншою спершу жорстоко познущалися, а тоді вивезли геть. Багатонаціональна спільнота раптом стала винятковим заповідником для однієї національної групи. Як і чому це сталося? Чи стало це передусім наслідком вторгнення зовнішніх сил, в основному нацистської і радянської? Чи існували і інші глибинні причини, які розгорталися з моделі стосунків між поляками, євреями і українцями у попередні десятиліття?

Ці питання з мікроісторії мають набагато серйозніший підтекст. Як ладнали між собою євреї і неєвреї у самому серці євреїв Ашкеназі (що охоплювало колишню російську "Смугу осілості" і східну Галичину під владою Австрії у 1772-1918 р.р.). Ця тема є вкрай важливою для історії єврейства у період від Просвітництва і Другою світовою війною, а також для наростання етнічних протистоянь у Центрально-Східній Європі в епоху спаду багатонаціональних імперій і підйому національних держав. Історія Краківця у багатьох аспектах може вважатися історією цього регіону у мікрокосмі. Під час Другої світової війни бачимо жорстокий завершальний етап переходу від старого світопорядку до зварваризованої сучасності. Попередні спроби розглянути ці питання серйозно викривлялися апологетикою, звинуваченнями, ностальгією або ідеологічними шорами. А сьогодні маємо шанс за допомогою архівних матеріалів здійснити аналіз, який поєднує емпатію з безпристрасністю і непохитним представленням правди із розумінням контексту.

Лекція відбудеться англійською мовою з синхронним перекладом.

post picture

Бернард Вассерштайн 

є почесним професором Гарієт і Ульріха Мейера з сучасної історії європейських євреїв в Університеті Чикаго. У минулому викладав в Університеті Глазго у Шотландії, та в Брандейському Університеті в Массачусетсі, а також був Президентом Оксфордського центру гебраїстики і юдаїки. Серед його книг, перекладених загалом на 12 мов, такі: “Британія і євреї Європи, 1939-1945” (Видавництво оксфордського університету, 1979), “Таємні життя Требіч-Лінкольна” (Видавництво Єльського університету, 1988: відзнака Золотий кинджал), “Зникаюча діаспора: європейські євреї з 1945 р.” (Видавництво Гарвардського університету, 1996), “Варварство і цивілізація: історія Європи в наш час” (Видавництво оксфордського університету, 2008), “Напередодні: євреї Європи перед Другою світовою війною” (Саймон і Шустер, 2012: Міжнародна книжкова нагорода від Яд Вашем). Зараз проживає в Амстердамі.

Зображення

Галерея: Ірина Середа