Проф. Бернард Вассерштайн

Проф. Бернард Вассерштайн

Університет Чикаго


  • Тема дослідження:
    Євреї і їх сусіди у Краківці, 1772-1946 рр.
    Період:
    березень 2019
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Вассерштайн є почесним професором сучасної історії євреїв Європи Ульріха і Гарієт Мейер в Університеті Чикаго. Перед тим він також займав посади у Брандейському університеті в Массачусетсі та в університетах Шеффілда, Оксфорда і Глазго у Великобританії. Сьогодні він мешкає в Амстердамі, де є науковим співробітником Нідерландського інституту воєнних документів.

Бернард Вассерштайн здобував фах історика у Оксфорді. Він є автором 11 книг, перекладених на десяток мов. Серед них: "Британія і євреї Європи у 1939-1945 р.р." (1979), "Герберт Самюель" (1982), "Таємні життя Требіч-Лінкольна" (1988: нагороджено відзнакою "Золотий кинджал" у категорії науково-популярної літератури), "Зникаюча діаспора"  (1996), "Варварство і цивілізація" (2008), та "Напередодні: євреї Європи перед Другою світовою війною" (2012: міжнародна книжкова нагорода від Яд-Вашем). Проф. Вассерштайн був гостьовим науковим співробітником в Інституті передових досліджень у Берліні, в Інститутах передових досліджень в Єрусалимі і Тель-Авіві, Національному Центрі гуманітарних наук у Північній Кароліні, Коледжі всіх душ, Оксфорді і у Шведському колегіумі передових досліджень. Його праці були підтримані Національним фондом гуманітарних досліджень, Фондом Джона Саймона Гугенхайма та іншими.

У Львові Вассерштайн збиратиме матеріали для своєї майбутньої книги про історію Краківця. Заснований у XV столітті, перебуваючи у складі Речі Посполитої до першого її поділу, Краківець був під австрійською владою у 1772-1918 р.р. У ХХ столітті він вісім разів переходив з рук в руки, а сьогодні лежить на кордоні України і Польщі. Євреї складали майже половину населення ще у XIX столітті. Протягом тривалого часу він був домівкою для трьох громад: єврейської, польської (римокатоликів) і русинської (греко-католицької). Демографічна структура містечка кардинально змінилася у середині ХХ століття, коли було вирізано майже усіх євреїв, і вигнано більшість поляків. Дослідження Вассерштайна наголошує на longue durée та аналізує розвиток відносин між трьома громадами протягом багатьох століть. Під час свого перебування у Львові Вассерштайн працюватиме над матеріалами в Державному історичному архіві України, Архіві львівської області і в Науковій бібліотеці ім. В. Стефаника.