Від

Від "Смерті у XX сторіччі" до "Аероплана для всіх": Перші реакції на еру швидкості у Центрально-Cхідній Європі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Натаніел Д. Вуд

Канзаський університет

14.6.2010, 19:00

Центр міської історії, Львів

На початку ХХ сторіччя Центрально-східна Європа, як і більша частина світу, опинилася в путах нового світу швидкості й синхронності, урбанізації та глобалізації – світу, який відтепер почав асоціюватися із новими машинами швидкого руху. Від пароплавів і паровозів ХІХ сторіччя до нових велосипедів, вуличного електротранспорту, автомобілів та особливо аеропланів початку ХХ сторіччя – машини нової ери кинули виклик поняттям старого віку про час і простір, водночас викликаючи нові загрози та пропонуючи нові можливості. Спостерігаючи за швидкістю та силою механічного транспорту, багато хто пов’язував їх із небезпекою та смертю. Втім громадяни та націоналісти, які стежили за новим швидким технічним транспортом, вважали велосипеди, автомобілі та аероплани засобом для індивідуальної та національної свободи й модернізації, буквально швидким успіхом. Чи існує кращий спосіб подолати відсталість, як не швидкий рух уперед?

На польських землях і в Австро-Угорщині, і в Росії, і в Німеччині ера швидкості викликала велике зацікавлення. Через свою відносну економічну й технічну відсталість під владою чужих імперій поляки загалом не були у стані робити винаходи у сфері велотранспорту, мототранспорту й авіації. Однак це не означає, що вони не знали про ці винаходу або ж не могли уявляти себе лідерами у цій справі. Поляки з усіх трьох імперій закладали велоклуби й активно освоювали автомобілі та аероплани. Львівський університет став другим університетом у світі, який встановив аеродинамічну трубу для аеронавігаційний досліджень, а редактор польської газети був серед перших, хто написав науково-популярне оповідання про людський політ. Майже невідома – навіть у Польщі – новела Людвіка Щепанського "Король повітря" зображувала світ, де польський інженер з Познані створив "аеромобіль", який, попри мирні настрої винахідника, зрештою спричинився до війни, що змінила кордони Центральної Європи і скінчилася утворенням відновленої польської держави. У царстві уяви, принаймні, польська авіація могла служити основою для незалежності й національної самоповаги.

post picture

Натаніел Д. Вуд

доктор, доцент кафедри історії Канзаського університету (Лоренс, Канзас). У своїй першій книзі “Becoming Metropolitan: Urban Selfhood and the Making of Modern Cracow” (“Перетворення на метрополію: міська ідентичність і творення модерного Кракова”, 2010) автор досліджує відображення міста початку ХХ сторіччя у пресі,  описуючи ставлення до розширення меж міста, електричного транспорту, автомобілів, літаків, злочинів великого міста та сміття. Тепер він збирає матеріал для другої книги “Відсталість і прогрес: вік швидкості у Центрально-східній Європі”, яка досліджуватиме ставлення письменників, ентузіастів, журналістів, громадськості, авангардних художників і національної держави до велосипедів, автомобілів та аеропланів від їхньої появи до Другої світової війни.

Лекція відбулася в межах циклу просвітницьких лекцій "Відкриваємо світ мистецтва".