Видимі об’єкти і невидимі смисли: дослідницькі стратегії в історії і гуманітарних науках

Видимі об’єкти і невидимі смисли: дослідницькі стратегії в історії і гуманітарних науках

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

22 грудня 2016

Центр міської історії, Львів

Предметом цьогорічного семінару є видимість матеріальних артефактів та невидимість ідеологічних рішень та їх інтерпретації. Ми говоритимемо про трактування "знайдених" і "створених" свідчень (видимий зміст) та про наукову взаємодію дослідника із цими історичними свідченнями (невидимий зміст). Нам цікаво, чи повинні інституційні та неінституційні архіви цифрувати та робити доступними усі колекції чи більш ретельно добирати те, що ними збирається/зберігається і давати науково обгрунтовані метадані для цифрових колекцій? На семінарі ми також обговоримо наскільки цифрова ідеологія історичного та архівного використання даних та їх інтерпретації впливають на рішення про їх дослідження, збереження та відкритість.

Програма семінару:

11.00 – 13.00

Блок 1. Артефакти: У цьому блоці піднімаються питання про те, чи мають за собою політику (візуальні) артефакти. Якщо так, які питання можуть допомогти нам виявити цю політику?

Олексій Чеботарьов: "Що ми можемо зрозуміти з фотографії: про фотографії з промислових колекцій ММА"
Що можна зрозуміти із зображення? Люди – місця – події, якою є реальність по обидва боки об’єктиву? Як "відчитати" задум, мотиви та залучення фотографа у творчий процес?

Олександр Маханець: "Практики фотографування у радянському Львові"
Презентація має на меті обговорити останні набутки (сканування приватних колекцій) Міського медіа-архіву пізньорадянського періоду

Блок 2. Технології: У цьому блоці піднімаються питання про те, чи мають за собою політику технології? Якщо так, які питання можуть допомогти нам виявити цю політику? Чому радянське українське телебачення не має історії?

Богдан Шумилович: "Телебачення, метадані та історичне дослідження"
Чому важливо цифрувати архіви телебачення? Як такі мішані та непевні медіа можуть допомогти нам краще розуміти історію? Чи може телевізійна антена бути актором в історичному дослідженні?

14.00 – 16.00

Блок 3. Візуальні та цифрові методи: У цьому блоці піднімаються питання про те, чи має за собою політику методика. Якщо так, які питання можуть допомогти нам виявити цю політику?

Анна Чеботарьова: "Як говорити (не)правду за допомогою карт: 3Д візуалізація соціологічних даних"
Презентація розповість про візуалізацію даних двох хвиль опитування проекту "Region, Nation and Beyond" (2013 та 2015 р.), які робили за допомогою різних інструментів - Open Street Maps, 3D Maps та ArcGis. Як відомо, вибірка будь-якого соціологічного дослідження не є суцільною (на відміну від, наприклад, перепису - який також має свої проблеми). Тому існує ряд викликів і труднощів, а також ціле поле для дослідницьких та/або ідеологічних маніпуляцій при "мапуванні" даних. Поговоримо, власне, про такі "підводні камені" візуалізацій та як їх уникати.

Наталя Отріщенко: "Спіймай мене, якщо зможеш: Про надійність та валідність кодування візуальних даних"
Представлення результатів методичного експерименту по кодуванню проективних малюнків.

Подія відкрита для усіх охочих. 

Список додаткової літератури:

Семінари з цифрової історії (Digital History Seminars - DHS)обговорюють методологічні, етичні і теоретичні питання створення, збору і аналізу фотографій та відеозаписів як свідчень про світи, у яких живуть люди. Також зачіпаємо питання просвітницького призначення історичних візуальних даних для створення цікавих, змістовних презентацій і лекцій для різної аудиторії. Мета DHS – дослідити існуючі виклики і можливості з учасниками, яких цікавлять емпіричні візуальні наукові дослідження, та проаналізувати візуальні матеріали як дані дослідження та аналітичний апарат, і як джерело для навчальних матеріалів і публічних виступів.

Три основні блоки семінарів:

  • Артефакти (фотографії, файли, фільми, тощо)
  • Технології (камера, антена, екран, друк, програма, тощо)
  • Візуальні та цифрові методи (смисл і аналіз)

Організатори:
Центр міської історії, Міський медіа-архів