Футурологічний конгрес

Футурологічний конгрес

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

26-28 листопада 2010

Центр міської історії, Львів

Футурологічний конгрес – це міжнародний проект, який має на меті актуалізувати проблеми осмислення та планування майбутнього, глибоко та іронічно описані відомим класиком літератури та уродженцем Львова – Станіславом Лемом.

Ми прагнемо залучити спільноту науковців, митців та вільних креаторів (програмістів, медіа активістів, кураторів чи культурологів і т.д.), яким небайдужа тема майбутнього, його програмування, контролювання, переосмислення, творення та очікування. За аналогією до кібернетики, "програмування" ми мислимо як складення керуючого коду для автоматизованого управління системою. Якщо реальність – це система, то майбутнє – цілком програмована його складова. Коли ми програмуємо майбутнє, то намагаємось встановити контроль над невідомим, змінити код системи, щоб вплинути на неї, хочемо наблизитись до творця коректуючи нові реальності, використовуємо наше знання (яке завжди є минулим) і навіть хочемо хакнути те, що ще не зовсім виразно уявляємо.

Блоки конгресу:

Контроль
Майбутнє – це контрольоване сьогодення. Коли місто, регіон чи держава планують стратегії – то направду вони планують майбутнє. І це майбутнє є одним з інструментів контролю: працівників, мешканців, громадян і т.д. Модерна система контролю потрохи вичерпує себе і все далі виникає потреба нових методів: податкові номери, вживлені в тіло чіпи, моделювання генотипу малюка, прослуховування слухавок і т.д. Сучасне місто – це чіпи на колесах (автомобілі), чіпи з крилами (літаки) чіпи з людьми (будинки).
Якою буде реальність контролю?

Невідомість
Quovadishomine… Майбутнє – це невідомість, яка в один момент стає реальністю. Чи це реальність, яку ми змінюємо для того щоб вона стала майбутнім? Програмування майбутнього – це кодування автоматизації системи, яка постійно змінюється і не є стабільною.
Яким є стосунок до невідомого коли ми плануємо майбутнє?

Творення
Колись Леві Стросс намагався перетворити структуралізм на онтологію, і Умберто Еко розкритикував його прагнення упіймати структуру, яку можна відчути, навіть пізнати, але не зафіксувати. Творення часто є моделюванням майбутнього через пізнання структури реальності, через постійне проникання в неї з метою піддати сумніву. Творення – це створення коду з невідомого, невідомість якого ми розуміємо і відчуваємо; це акт на межі реальності та її модифікацій (минулого і майбутнього).
То чим є творення тепер і чим воно буде в майбутньому?

Минуле-майбутнє
Ретро-футурологія досліджує бачення майбутнього у минулому, те якою ми уявляли нашу реальність після певного втручання в неї. Ми не програмуємо майбутнє без використання досвіду минулого, та й будь-який акт є засадничо минулим ще навіть не відбувшись.
То який стосунок минулого і майбутнього?

Спроби заглиблення в темну структуру майбутнього
Це узагальнюючий блок, який запрошує диспутантів та творців, які намагаються проникнути у невідому структуру майбутнього чи вивчають розмаїті форми такого проникнення. Тут ми можемо говорити про авангард і зміну кодів реальності, які часто приводили до неочікуваних змін.
Чи потрібно програмувати майбутнє