Воркшоп для гідів 

Воркшоп для гідів "Складні сторінки спільної історії: розповідаючи про Другу світову війну у Львові"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

6-7 березня 2019

Центр міської історії, Львів

Воркшоп є частиною практичної програми  "Розробка та пілотування матеріалів для гідів зі складних тем спільної історії Львова", розробленої в межах проекту "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину". Програма має завданням розширити компетенції гідів (екскурсоводів) у роботі зі складними темами багатокультурного минулого Львова, конфліктними сюжетами різних історичних пам'ятей та їхніх сучасних інтерпретацій. Програма складається з декількох етапів: розробка матеріалів групою експертів та гідів; проведення воркшопу для апробації матеріалів; пілотування прогулянок (екскурсій) на основі розроблених матеріалів та проведення регулярних прогулянок львівськими гідами з використанням матеріалів програми.

Вибір теми

Для успішної співпраці між різними акторами багатокультурної спадщини, важливо долати наявні упередження та поділи. Часто на перешкоді цих процесів стає конфліктна пам’ять про минуле, коли різні інтерпретації одних подій існують паралельно та сприймаються як взаємовиключні, а наприклад, "герої" однієї групи сприймаються як "злочинці" іншої і навпаки. Зокрема, тема Другої світової війни активно використовується як інструмент мобілізації у сучасних конфліктах - військових, політичних та символічних. Різні версії історичної пам’яті нерідко набувають характеру взаємозаперечних сакральних міфів, дискусія між якими є ускладненою. Оптика локальної перспективи дозволяє розглянути цю складну історію та травматичну пам’ять, виходячи за межі особистих, національних та ідеологічних рамок.

Структура матеріалів

Матеріали, підготовані для воркшопу "Складні сторінки спільної історії: розповідаючи про Другу світову війну у Львові" поділені на 5 підтем: радянська окупація, колаборація та співпраця, топографія Голокосту, моделі поведінки цивільного населення та закінчення війни. Матеріали фокусуватимуться на складній динаміці локальних та глобальних процесів та спонукатимуть до індивідуального переосмислення історії Другої світової війни для проговорення цієї теми із різними аудиторіями.

Структура воркшопу

Воркшоп є запрошенням до дискусії довкола та праці з матеріалами, котрі гіди зможуть використовувати у своїй роботі. В рамках воркшопу відбудуться презентація матеріалів, робота в групах з окремими темами, лекції-розмови із дослідникам, які працюють з найскладнішими аспектами Другої світової війни, а також треніг з розвитку конфліктологічної компетентності для роботи у групах з різними культурами пам'яті. Результатом воркшопу стануть індивідуальні проекти екскурсійних маршрутів, які гіди розроблятимуть на основі запропонованих матеріалів.

Запрошені лектори та експерти:

Ірина Брунова-Калісецька

кандидатка психологічних наук, виконавча директорка ГО “Інформаційно-дослідний центр “Інтеграція та розвиток”. Сфера компетенцій: етнічна психологія, аналіз та практики запобігання конфліктів, фасилітація діалогу, який стосується складного минулого і колективних травм. Проводить тренінги з питань попередження та трансформації конфліктів, багатокультурної та миротворчої освіти, культурної та конфліктної чутливості, недискримінації тощо. Має наукові публікації досліджень соціально-психологічної складової конфліктуючих пам’ятей.

Тарас Мартиненко

історик, спеціаліст з соціальної історії, повсякденного життя та соціальної поведінки мешканців Львова у роки Другої світової війни, суспільної психології. Завершує кандидатську дисертацію “Населення Львова у роки Другої світової війни: суспільна свідомість і соціальна поведінка”.

Ірина Старовойт

літературознавка, доцентка кафедри культурології УКУ, дослідниця скандинавсько-британського міжнародного проекту Historical Trauma Studies. Сфера наукових зацікавлень: історія ідей, динаміка конфліктів культурної пам’яті та їх подолання, негативна спадщина, етика пам’яті, опрацювання міжпоколіннєвої травми. Авторка багатьох антологій та трьох збірок поезії. Серед публікацій, які стосуються травматичного досвіду і різних пам’ятей: Traumatic Memories: From Holodomor to Maidan, in: Religion, State, Society, and Identity in Transition: Ukraine ( Ed. by Rob van der Laarse, Mykhailo N. Cherenkov, Vitaliy V. Proshak, Tetiana Mykhalchuk), WLP, Amsterdam, 2015, pp. 219-240; Landscapes of Guilt, Landscapes of Rescue in: Journal Granice # 2 01/2018. Szczecin University Press, pp.23-36; Кричуща мовчанка. Що робити з потворними спогадами прекрасних міст? Коридор. 18 липня 2016 р.

Андрій Усач

історик, науковий співробітник Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія терору”, навчається на докторській програмі з історії Українського Католицького Університету, спеціаліст з історії Другої світової війни, Голокосту та пам’яті про них, автор численних екскурсій та віртуального маршруту місцями Голокосту у Львові. Працює над кандидатською дисертацією про місцеву колаборацію та Голокост в окупованій Україні.

Розробники матеріалів та тютори воркшопу: 

Олена Андронатій, Інна Золотар, Ірина Мацевко, Анна Чеботарьова, Томаш Янковський

Додаткова інформація

Про програму для гідів
Про проект "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину"

Організатори:
Центр міської історії

Програма є частиною проекту "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину". Цей проект фінансується Європейським Союзом

  • img

  • img