Захоплені містом: повоєнне відновлення та радикальні перетворення у Східній Європі після 1945

Захоплені містом: повоєнне відновлення та радикальні перетворення у Східній Європі після 1945

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Софія Дяк

Центр міської історії

конференц-зал Центру

11 вересня 1944 року певний тов. Бова рапортував про результати своїх спостережень за польськими мешканцями одного з районів Львова, міста, яке уже більше як місяць було повторно захоплене та включене до радянської України. Він охарактеризував їх як “індивідуально замкнуті,” “відірвані від політичного життя та державної системи,” одним словом, “людьми у чемодані.” За допомогою назви одного з оповідань Чехова, Бова пробував не лише передати своє враження, але й надати сенсу своїм відчуттям у результаті зіткнення з ситуацією несприйняття та неможливості трансформації у радянське. Як з'ясувалося згодом,, вирішення було відносно швидким та радикальним: польські та вцілілі єврейські мешканці Львова будуть змушені покинути рідне місто та знайти дім де-інде. Проте, на відміну від людей, місто неможливо переселити en masse.

У рамках Міського семінару 13 травня 2020 р. др. Софія Дяк запрезентує два розділи свого книжкового проекту про повоєнне відновлення поєднане з радикальними трансформаціями та впровадженням радянської системи. У своїй презентації вона покаже, як приклад Львова дозволяє побачити різні та змінні способи задіювання матеріальності та специфіки місця та поглибити розуміння того, як суспільства освоюють, відносяться та змінюють місця у контексті радикальних досвідів та змін. Фокус на матеріальності міста, теми якої часто торкалися у повоєнних дискусіях, рефлексіях та документації, дозволяє простежити, як місто ставало і об'єктом, і актором у постійному та неоднозначному перетворюванні міста фізично та символічно.

Зосередженість на міської тканини допомагає дослідити, як у місцях попередніх пов’язань та значень з'являються можливості для появи нових зв'язків та смислів. Цей процес включення та привязування був роботою багатьох радянських чиновників та експертів, які оглядали, досліджували, оцінювали, діяли та осмислювали місто різними, часто малими та повторюваними, способами. Хоча керівними були отримані з центру -- Києва та Москви -- ідеологічні, політичні та економічні взірці та рамки, це були рядові чиновники та їхні мікро-дії які включали місто у радянську систему через численні рішення та пропозиції, що і як робити у конкретних локаціях та будівлях.

post picture

Др. Софія Дяк

Центр міської історії

Др. Софія Дяк, історикиня, директорка Центру міської історії Центрально-Східної Європи у Львові. Захистила дисертацію “Переуявлені міста: Львів та Вроцлав після 1944/45” у 2010 році у Інституті філософії та соціології Польської академії наук. Була стипендіаткою у Центрі вивчення Голокосту і геноцидів в Амстердамі, Інституті наук про людину у Відні, Інституті дослідження прав людини Колумбійського університету, а також Українського наукового інституту Гарвардського університету. У 2019-23 рр. гостьова дослідниця у Центрі новітньої історії у Потсдамі у рамках міжнародного дослідницького проекту “Спадки комунізму.” Дослідницькі інтереси включають повоєнну історію міст, розуміння спадщини та історичних міст у соціалістичних контекстах.

Зображення:

Верхнє: Панорама міста з вежі львівської ратуші, 1944. Колекція Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г.С. Пшеничного // Міський медіаархів Центру міської історії