Як

Як "хуторянське телебачення" сформувало українців

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Богдан Шумилович

Центр міської історії

20.10.2020, 16:00

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на міський семінар Богдана Шумиловича "Як "хуторянське телебачення" сформувало українців". Під час семінару під час якого відбудеться обговорення структури майбутньої книги дослідника на основі його дисертаційної роботи.

В СРСР телебачення мало складну структуру – фактично «національним» медіа для нових радянських людей було Центральне телебачення , далі було республіканське, яке у свою чергу складалося із регіональних студій. Ці регіональні студії часто з’являлися ще до появи "суб-національних" медіа у колишньому СРСР і в певний період вони навіть мали своєрідну автономію чи бодай неповний контроль з боку центру. Однією із цілей книги буде показати, як конструювалося одне з республіканських медіа (українське телебачення), і як регіональні студії у цьому республіканському ТБ формували і конструювали відмінні аудиторії.

Подібно як формально окреслені кордони та державні республіканські інституції, українські медіа стали одним з постійно діючих інструментів формування модерної нації. Важливим аспектом такої нації є уява як соціальна практика. Звичайно, таку уяву формувало українське кіно, проте телебачення мало силу проникнення у приватні помешкання людей, маючи значно більше охоплення. Щоправда, кінцевою метою радянського проекту було нівелювання націй на користь створення універсальних та наднаціональних нових людей. І саме цей аспект, парадоксальність радянського соціалізму і відрізняє телебачення УРСР від, скажімо, чехословацького чи польського телебачення. Оскільки націоналізм був небажаним явищем в УРСР, а народ – центральним, то фокус праці дослідника скеровано на розважальні популярні передачі та на фольклорні передачі.

У своїй роботі Богдан Шумилович ставить такі питання: як телебачення формує нову громадську сферу у суспільствах радянського типу? Чи загально-європейський поворот до фольклору (folk revival) у 1970-х роках свідчив про чергову кризу урбанізму і модерністичного проекту? Яким чином радянське телебачення інтегрувало уяву людей із західних периферій, "набутих" СРСР в часи Другої світової війни? Яку роль відіграє популярна культура у формуванні соціалістичної нації? Яку агентність радянське телебачення могло формувати у своєї аудиторії і чи це мало політичні наслідки? Чи могло периферійне радянське телебачення творити глобальні чи транснаціональні феномени?

post picture

Др. Богдан Шумилович

Історик та історик мистецтва, керівник напрямку публічної історії Центру міської історії. У 2020 році отримав PhD у Інституті Європейського університету у Флоренції (European University Institute). Основним фокусом роботи є медіа-історія та історія телебачення у Центрально-Східній Європі та СРСР, а також міська креативність, медіа-мистецтво та візуальні дослідження (visual studies).

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Всередині універмагу, Колекція Краєзнавчого музею міста Славутича і Чорнобильскої АЕС // Міський медіаархів Центру міської історії