Єврейські індустріальні еліти Дрогобича та Борислава

Єврейські індустріальні еліти Дрогобича та Борислава

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Владислава Москалець

Український католицький університет

28.5.2021, 15:00

Конференц-зал Центру міської історії / zoom

Нафтова та озокеритна індустрія в Дрогобичі та Бориславі була характерна високою залученістю євреїв на першому етапі свого розвитку у другій половині ХІХ ст. Цей випадок дає можливість простежити активність єврейських підприємців, творення бізнесових і родинних зв'язків між ними, соціальне розшарування у спільноті та переусвідомлення євреями власної економічної ролі та місця у суспільстві. Др. Владислава Москалець представить проект своєї книжки, яка базується на дисертаційному дослідженні "Єврейські індустріальні еліти Дрогобича та Борислава, 1860-1900" (в оригіналі "Jewish industrial elites in Drohobych and Boryslav, 1860-1900"). У своїй майбутній книжці Владислава покаже, як розуміння соціальних та культурних процесів, які відбувалися в Дрогобичі та Бориславі дозволяє по новому переосмислити місце євреїв в економіці Галичини. Ця робота розширює попередні праці на тему галицького нафтового промислу, у яких обмежено розглядали роль євреїв та особливостей їхнього внеску, і показує важливість дослідження євреїв Галичини саме з перспективи їхнього соціального та економічного життя.

У своєму дослідженні Владислава Москалець ставить питання про те, в який спосіб індустріалізація допомогла формуванню нових єврейських економічних еліт і якими було їхнє усвідомлення своєї нової ролі. Авторка також аналізує соціальну стратифікацію євреїв у індустріальному місті та те, як залученість в промисл впливає на стосунки в громаді. У роботі показано можливості участі євреїв у різних сферах промисловості, їхній злет та занепад. Особливу увагу присвячено поділам всередині бізнесу та впливу цих поділів на стосунки всередині громади, формуванню мережі контактів серед підприємців та ролі родинних зв'язків в бізнесі, культурній та суспільній діяльності євреїв-підприємців і сприйняттю ними своєї нової економічної ролі.

На семінарі авторка представить ідеї про те, як змінити дисертацію на книжку, як доцільно скласти структуру порівняно з дисертацією, на яких темах зробити акцент та для якої аудиторії скерувати результати дослідження.

post picture

Др. Владислава Москалець

Історикиня, старша викладачка кафедри історії Українського католицького університету (з 2017 року), координаторка програми Єврейських Студій УКУ (з 2014 року). Отримала диплом магістра (з відзнакою) на історичній програмі Українського католицького університету в 2011 році. В 2013-2017 році навчалася на спільній докторантській програмі УКУ та Інституту Юдаїстики Яґеллонського Університету (Краків), працюючи над дисертацією “Єврейські індустріальні еліти Дрогобича та Борислава, 1860-1900” (“Jewish industrial elites in Drohobych and Boryslav, 1860-1900”), наукові керівники проф. Ярослав Грицак, др. габ. Міхал Ґалас. Отримала диплом доктора гуманітарних наук в галузі історії в 2017 році, у Кракові.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару (в тому числі онлайн), будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Зигмунд Ердгайм, Мойсей Ердгайм перед своїм будинком у Бориславі, 1910-1914, Колекція Клаудії Ердгайм // Міський медіаархів Центру міської історії