Урбаністичне середовище прикордоння: вплив

Урбаністичне середовище прикордоння: вплив "збручанського кордону" на міське життя 1900-х–1930-х рр.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Сергій Гуменний

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

2.12.2021, 16:00

online / zoom

Під час семінару буде запрезентоване дослідження урбаністичних спільнот Надзбруччя (сучасна Тернопільська та Хмельницька обл.) в екстремальних та нехарактерних (для решти галицьких і подільських міських спільнот), умовах державного кордону: з 1772 р. – австрійсько-польського, у 1794–1918 рр. – австро-угорсько-російського (з невеликою перервою у 1807–1815 рр., коли "Тарнопольський край" належав Російській імперії), а з 1918 по 1939 рр. польсько-радянського. Пропонований матеріал є частиною дисертаційної роботи присвяченої нелегальним мігрантам на "збручанському кордоні" у 1921–1939 рр. Дослідження має на меті розгляд взаємовпливів міського середовища та "збручанського кордону", як визначального чинника формування певного культурно-лінгвістичного, поведінкового колориту прикордоння, що знаходив виявлення у появі нових, впливових соціальних ролей — пачкаря (контрабандиста), збігця (нелегального мігранта) і прикордонника.

У своєму дослідженні Сергій Гуменний аналізує фактор того, як прикордонна локалізація впливала на всі сфери життя українських, польських та єврейських громад містечок, змінювала їх планування, сприяла економічному зростанню чи стагнації господарства, врешті, створила цілий міф "збручанського кордону" у польській історичній науці та ментальності місцевих жителів (рудименти якої, хоч їх щоразу важче помітити, спостерігаються і сьогодні).

Дослідник пропонує розглянути кейси поділених кордоном населених пунктів (Токи-Ожигівці, Волочище (Підволочиськ – Волочиськ), Тарноруда, Кренцилів – Крутилів, Гусятин, Збриж, Скала над Збручем – Волохи (Долинівка), Бережанка – Мала Бережанка) аби виділити характерні впливи державної межі на певному етапі її існування.

post picture

Сергій Гуменний

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Аспірант кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вивчав історію та психологію в університетах Тернополя, Ченстохови, Варшави, Любліна та Києва, був кількаразовим переможцем всеукраїнських студентських олімпіад з історії, стипендіатом Президента України, Урядів України та Республіки Польща, проводив грантові дослідження тематики незаконної міграції з СРСР в період Голодомору 1932 – 1933 рр.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали та лінк на зустріч в zoom.

Зображення

Верхнє: Фортеця у Скалі над Збручем. На передньому плані монумент "Пагурок" Агенора Голуховського, позаду вежі видніється дах "касарні" - споруди прикордонної інфраструктури. Початок ХХ ст." (Archiwum Główne Akt Dawnych, 1/425/0/4/D166)