Етнічне мапування як ідеологія простору: Дослідження спільних візуальних моделей у минулих і сучасних картографічних репрезентаціях України

Етнічне мапування як ідеологія простору: Дослідження спільних візуальних моделей у минулих і сучасних картографічних репрезентаціях України

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Стівен Сігел

Університет Північного Колорадо, США

19 березня 2015

Центр міської історії, Львів

Презентація була присвячена ідеології і фантазіям етнічного мапування (етносхематизації) в Росії, Україні та Центрально-Східній Європі з 1830-1840-х рр. і до тепер. Дослідник розглядав етнічне мапування як дієвий інструмент модерних практик в творенні історичного продукту та розповсюдженні панєвропейських картографічних робіт.

Потужність цього домінантного методу для зображення "політики ідентичності" є тривалим цивілізаційним дискурсом, що видно з прикладу дискурсу західних медіа та мапування України в напружений період, пов'язаний із анексією Криму в лютому-березні 2014 р.

Стівен Сігел піднімав питання: як і чому такі карти набувають свого повсякденного значення як популярна зброя у процесах формування ідентичності та прийняття рішень (гео)політичних діячів.

Реферуючи до європейського століття колоніалізму, імперіалізму та націоналізму від 1830-х рр. до 1970-х рр., неліберальні мапи, що зображали національності, стали ключовими інструментами, зброєю та символами ідентичності. Вони появилися в середовищі географічних товариств та інших державотворчих інституцій як домінантна модель підсумовування класифікації.

"Професійні" дискурси між фахівцями-картографами перетворили праці ХІХ ст. з історії, етнографії та статистичної демографії у геополітику, територіальний ревізіонізм, "дизайнування договорів" та конфліктологію ХХ ст.

Підсумовуючи п'ять основних історичних етапів етносхематизації в Україні, Центрально-Східній Європі та СРСР, доповідач подав останні й головно міждисциплінарні дослідження на тему просторового повороту, ментального картографування, феміністичної географії та геополітики, цифрової історії і критичної картографії та студій із географічних інформаційних систем в Північній Америці та Німеччині.

Семінар відбувся англійською зі синхронним перекладом.