Вшанування військових досвідів Першої світової війни у міжвоєнному Львові

Вшанування військових досвідів Першої світової війни у міжвоєнному Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Марцін Яжомбек

Ягеллонський університет

11 квітня 2018 / 16.00

Центр міської історії, Львів

Як відомо, у міжвоєнний період Львів був містом, де перетиналися польський та український воєнний наративи. З націоналістичною метою використовували не лише війну 1918-1919 р.р., а й вшанування жертв конфлікту 1914-1918 р.р. з переважанням польських мотивів, тоді як українські були у меншості. Поляки мали потужну інституційну підтримку з боку держави, і отже, могли домінувати в міських символічних просторах, особливо на свято 1 листопада, чи 11 листопада. Українські вшанування, отже, виконували роль такого собі наріжного каменю для різноманітних громадських організацій (і не тільки з царини вшанування пам’яті чи підтримки ветеранів), які складали українське громадське життя у місті.

У цьому дослідженні подано окремі практичні кейси польських та українських комеморативних практик у міському ландшафті. Розглянуто їх значення у контексті формування минулого в рамках національних ідентичностей. Робота також пояснює і інший бік, тобто практики забуття, які існували з огляду на колишню австрійську пам’ять про Першу світову війну.

Марцін Яжомбек

доцент кафедри історичної антропології в Інституті історії Ягелонського університету у Кракові. Він отримав ступінь PhD з історії у Ягелоньскому університеті та ступінь магістра з історії центральної Європи в Центральноєвропейському університеті у Будапешті. Основні наукові інтереси – ветерани Першої світової війни та їх колективна пам’ять, усна історія, проблема травми війни та її соціальне і медичне подолання, соціальна та культурна історія залізниці. Він є автором нещодавно опублікованої книги “Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego” [Легіонери та інші. Колективна пам’ять ветеранів Першої світової війни у міжвоєнній Польщі і Чехословаччині ] (Краків, 2017).

Семінар відбувається у форматі робітні, на який запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Ірини Склокіної ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Колишній австрійський військовий цвинтар, 1915. Колекція Володимира Румянцева / Міський медіаархів