Атомогради України: до та після Чорнобиля

Атомогради України: до та після Чорнобиля

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Євгенія Губкіна

Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова

4 листопада 2014 / 17.00

Центр міської історії, Львів

Атомогради – унікальний феномен в історії радянського містобудування, що не має аналогів у світовій практиці. Це автономні міста-супутники атомних електростанцій з населенням 25-50 тисяч осіб, серед яких велика кількість висококваліфікованих спеціалістів. Разом з тим, атомогради представляють собою загальновживану у радянські часи мікрорайонну структуру з розгорнутим культурно-побутовим забезпеченням й забудовою типовими серіями крупнопанельних житлових будинків.

В Україні побудовані 6 атомоградів: Енергодар, Кузнецовськ, Нетішин, Южноукраїнськ, Славутич, а також сумнозвісна Прип’ять. Катастрофа на Чорнобильській атомній станції розділила життя атомоградів на до та після, докорінно змінив суспільну думку щодо питань атомної енергетики.

В наш час атомогради є предметом всебічного аналізу та оцінки не тільки в Україні, а й у світі. Це обумовлено зростаючим інтересом як до радянських містобудівних експериментів, проблем типового масового житлового будівництва, так і до актуальних питань енергоефективності й енергетичної незалежності.

Під час презентації був представлений короткий огляд шести атомоградів України. Дослідниця розказала про архітектурно-планувальні особливості міст та типові риси традиційної концепції атомоградів 70-80-х років. Детальний аналіз Славутича у контексті епохи Перебудови репрезентував кардинально новий підхід до розуміння міста, сформований в результаті осмислення Чорнобильської катастрофи. У висновках доповіді були окреслені можливі перспективи вирішення проблем атомоградів України.

Євгенія Губкіна

дослідниця, куратор архітектурних і мистецьких проектів, просвітницьких акцій та заходів. Закінчила Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова за спеціальністю “Містобудування”, а потім аспірантуру. Магістерська та кандидатська наукові праці стосувалися реабілітації та розвитку соцміста Харківського тракторного заводу, а також робочих селищ сходу і півдня України. Є розробником та екскурсоводом маршруту “Лінійне місто” конференцій міжнародної організації з документування й охорони спадщини архітектури Сучасного руху DOCOMOMO. У 2013 році створила авангардний жіночий рух “Модерністки”. 3 2012 року є консультантом “Українських тижнів конструктивізму”. У 2013 році була співавтором проекту галереї сучасного мистецтва Lenin “Україна-Німеччина.1920-1930. Спільне”, в Запоріжжі та організатором виставки у Харкові (Nürnberger House). Організувала урбаністичний колоквіум “Атомогради: планові міста у сучасному суспільстві”, який відбувся за підтримки Swedish Institute 19-21 вересня у Запоріжжі. Мешкає та працює у Харкові.