Місто в умовах війни: культурна географія на сторінках дитячих ілюстрованих книжок

Місто в умовах війни: культурна географія на сторінках дитячих ілюстрованих книжок

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Надія Акулова

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

12.9.2023, 16:00

Бібліотека Центру міської історії

Архітектура міст вказує не лише на матеріальні наслідки ракетних атак. Урбаністичний ландшафт оприявнює спосіб мислення, який сформувався під впливом певних аспектів воєнного досвіду. Змінений простір демонструє зміни в суспільстві (та / або провокує їх). Крізь призму культурної самоідентифікації свідченням зміненого сприйняття простору може стати дитяча ілюстрована книга. Як продукт конкретного історичного часу вона є соціально детермінованою частиною культури, для якої повсякденні візуальні практики та соціальні міфи є потенційним джерелом вербальних і візуальних смислів.

Під час семінару дослідниця пропонує розглянути дитячі ілюстровані книжки про війну як індикатори культурних смислів. На матеріалі видань 2022–2023 рр. спробуємо з’ясувати особливості українського досвіду реагування на образи та наративи міста в умовах війни, стратегії їхньої (ре)інтерпретації та ретрансляції. Зокрема зосередимо увагу на тому, у який спосіб насильство скоординоване з ритмами міського життя; як терор сприяє появі нових форм публічного простору; чому руйнація трансформує не лише ландшафт, але й соціальну ідентичність, і, звичайно, на присутності дітей у просторі міста, що воює.

post picture

Надія Акулова

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

Доцентка на кафедрі української і зарубіжної літератури в Мелітопольському державному педагогічному університеті ім. Богдана Хмельницького. Учасниця проєктів “Universities-Communities: Strengthening Cooperation” та “Bringing Opportunities and Organizational Success to Small Local Universities in Ukraine”, що виконуються в межах програми Erasmus+. Була запрошеною дослідницею в Університеті Сент-Ендрюса (Велика Британія). Здобула ступінь кандидата філологічних наук у 2010 році в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна.

Семінар відбудеться у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проєктів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідниці. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Єлизавети Бобрової ([email protected] ) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Денисенко Лариса, Лондон Олена. Діти повітряних тривог. Київ: Видавництво "Видавництво", 2022. 48 с. (електронну версію цієї ілюстрації розміщено у відкритому доступі на офіційному сайті видавництв)