Огляд книг бібліотеки

Огляд книг бібліотеки

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

03.09.2017

Запрошуємо ознайомитися з оглядом видань, присвячених історії міст, що знаходилися у прикордонній зоні між Австро-Угорською та Російською імперіями. Вони заповнюють важливу прогалину в дослідженнях австрійсько-російського прикордоння.

Börris Kuzmany. Brody. Eine galizische Grenzstadt im langem 19. Jahrhundert. Дослідження австрійського історика Бьоріса Кузмані присвячене історії прикордонного міста Броди, яке тепер знаходиться в Україні, у довгому 19 столітті. Місто Броди з 1772 по 1918 рік було найдальшим прикордонням Австро-Угорщини на Північному Сході. Переважно єврейське місто було свого роду моделлю для вирішення проблем етно-конфесійного співжиття, в політиці, освіті та щоденній комунікації. Завдяки славі всесвітньо відомого письменника Йозефа Рота, який народився і виріс в Бродах, місто стало частиною міфу Галичини.

В книзі Бьоріса Кузмані розглядається історія Бродів від часів найбільшого економічного піднесення до віртуального існування міста в сучасній історичній свідомості. Автор описує історію успіху містечка на перетині різних світів, які з часом розсипалися і переформатовувалися. Прикордонний статус між двома імперіями перетворив Броди на важливий торговий центр. Але не тільки позитивні історичні події впливали на розвиток або ж занепад міста. Населення Бродів практично подвоїлося після кривавого повстання гайдамаків під назвою Коліївщина.

Автор детально простежує використані й згайновані містом шанси. Наприклад, пропущена повз увагу модернізація і неминучий занепад міста. Завдяки дослідженням автора можна побачити, як мовна спільність може сприяти витворенню свого роду мультикультурного способу життя. Можна зауважити наскільки важливою для загальноімперської кар’єри була шкільна освіта. Книга цікава ще й тим, що предметом дослідження стало найбільш єврейське місто Австро-Угорщини, де християни становили меншість. Цікавим є так само функціонування на прикладі одного міста лінії: релігія-мова-нація.

Paulus Adelsgruber, Laurie Cohen, Böris Kuzmany. Getrennt und doch verbunden. Grenzstädte zwischen Österreich und Russland 1772-1918. Колективна монографія, присвячена життю прикордонних міст на межі між Австро-Угорщиною та Російською імперією. Автори видання обрали три пари міст для порівняльного аналізу. В книзі досліджується історія прикордонного простору колишніх міст Речі Посполитої та наслідки, до яких привели поділи Польщі. Дослідницький фокус спрямовано не тільки на історію міст, але й міждержавні стосунки в прикордонних регіонах. Висвітлюється не тільки врегулювання кордонів між державами, але й такі цікаві моменти, як торгівля, контрабанда та навіть паломницькі подорожі і вплив Першої світової війни. Книга показує наскільки далекосяжними були наслідки, прийнятих в столицях імперій рішень, для найвіддаленішої периферії.

В монографії здійснено порівняння таких пар міст: Броди-Радзивилів, Підволочиськ-Волочиськ, Гусятин-Гусятін. Також з праці можна довідатися про формування прикордонної служби з обох боків, митницю. Окремо розглядаються такі феномени, як контрабанда та дезертирство у прикордонних регіонах. Окремий розділ присвячений транскордонній торгівлі. Дослідникам церковної історії цікавим буде розділ «Кордон і релігія». Дослідження конфесійного кордону між імперіями та драстичної ситуації, в якій опинилися українці, де не існувало вибору, а був чіткий поділ або/або між Греко-католицькою та Православною церквами, показує всю суперечливість та багаторівневість проблем прикордоння.

В роботі можна також ознайомитися з прикордонними конфесійними репрезентаціями при спорудженні сакральних будівель. Особливої уваги заслуговує також дослідження особливостей життя єврейського населення в прикордонних містах.

Автор огляду: Василь Расевич

Зображення

Верхнє: Центр міської історії