"Вбиті негативи”

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

26.01.2017

Бібліотека Конгресу США оцифрувала та виклала у відкритий доступ тисячі архівних фотографій. Серед них знаменита колекція "Управління захисту фермерських господарств – Бюро воєнної інформації" (The Farm Security Administration — Office of War Information). При перегляді цієї колекції можна зауважити зображення, що мають на собі доволі великі характерні рівні чорні цятки. Це дірки, які були зроблені Роєм Страйкером на негативах за допомогою діркопробивача.

Архівна збірка фотографій "Управління захисту фермерських господарств – Бюро воєнної інформації" постала у 1930-1940-х роках у результаті масштабної програми економіста Роя Страйкера з метою документування соціальних та економічних змін у Сполучених Штатах. Саме Рой Страйкер був керівником проекту та відповідальним за відбір фотографій, і саме його рук справою були продірявлені негативи. Коли опрацьовані оригінали та відбитки потрапляли до нього, він просто проколював діркопробивачем ті, що йому не подобались і таким чином робив їх непридатними для подальшого репродукування.

Порівнюючи фотографії із чорними цятками посеред кадру важко здогадатись, якою ж логікою користувався Страйкер при відборі. Можливо, йому не сподобалась композиція, або зображене не відповідало його очікуванням. Можливо ж, що на його думку, фотографія недостатньо добре віддзеркалювала соціальну дійсність відповідно до економічних теорій – Рой Страйкер був економістом. А можливо, що у нього був просто поганий настрій.

Таким чином утворилась доволі специфічна колекція продірявлених фотодокументів, які формально ніби й знищені, а насправді існують як частина архіву і пробуджують неабиякий інтерес у дослідників. Наприклад, маловідомі "знищені" роботи Вокера Еванса стали частиною мистецького проекту Лізи Опенхейм "Вбиті негативи, по Вокеру Евансу".

Наступний фотодокументальний проект, яким керував Рой Страйкер стосувався нафтової компанії Standard Oil (проект тривав з 1943 по 1951 роки). Відомо, що на той час він уже пом’якшав. Фотографії, що не пройшли відбору більше не знищувались, проте залишалися незаархівованими і неописаними. На картках каталогу до таких матеріалів, якими користувався Страйкер можна зустріти написи "kill" або "K" замість атрибутів опису. Відсіяні матеріали збереглись у окремих коробках в Піттсбурзькій Бібліотеці, проте є недоступні, оскільки не внесені до загального каталогу. Детальніше про це розповідає Аллен Бенсон у своїй статті Вбиті негативи: невідомий архів фотографій.

Переглянути повну колекцію можна на сторінці Бібліотеки Конгресу США, а також за допомогою інструменту Photogrammar, який розробили у Єльському Університеті.

За матеріалами Mashable та Bird in Flight.

Зображення

Верхнє: Рой Страйкер /Бібліотека Конгресу США