Стипендійна програма в Парижі

Стипендійна програма в Парижі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

1.11.2023

В жовтні та в листопаді 2023 р. на місячній стипендії в Парижі перебувають дві дослідниці Центру міської історії Іванна Черчович та Наталія Отріщенко. Таке стажування відбувається в межах дослідницької мережі "Війна і суспільство в Центральній та Східній Європі (20-21 століття)" та за підтримки Вищої школи соціальних наук (EHESS) та Посольства Франції в Києві.

ІВАННА ЧЕРЧОВИЧ є дослідницею та керівницею Освітніх проєктів Центру міської історії Львова, членкинею Української асоціації дослідниць жіночої історії. Здобула ступінь кандидатки історичних наук у 2014 році в Інституті українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України. Була запрошеною дослідницею в Інституті історії Центральної та Східної Європи ім. Гердера в Марбурзі (2017), Німецькому історичному інституті у Варшаві (2019), Центрі європейських, російських та євразійських студій Університету Торонто (за програмою Петра Яцика, 2022) та Римському університеті Ла Сап'єнца (2022).

 Іванна працює над освітньою платформою "REESOURCES. Переосмислюючи Східну Європута працює над власним дослідницьким проєктом "Місто і працівниці у Габсбурзькій Галичині кінця 19 століття: між продуктивним і репродуктивним життям". У фокусі цього дослідження є міські працюючі жінки та їхнє особисте життя, конструйоване на основі, часто, чи не єдиних доступних нам джерел їхньої прямої мови – кримінальних справ; а також свідчень про цю категорію міського населення, що авторці вдалося віднайти у приватному листуванні господарів домів, в яких вони працювали (коли, наприклад, йтиметься про домашніх служниць), у щоденній пресі та публіцистиці.

В Парижі Іванна представить свою роботу в рамках Дня повернення до школи CERCEC 6 листопада 2023 року, 16:30-18:30, кімната 3.08, Centre des Colloques (Campus Condorcet).

НАТАЛІЯ ОТРІЩЕНКО є соціологинею та дослідницею Центру міської історії у Львові. Здобула ступінь кандидатки соціологічних наук із методології і методів соціологічних досліджень в Інституті соціології Національної академії наук України (2015). Брала участь у низці міжнародних дослідницьких проєктів: "Пам'ять про зниклі групи населення" (Лундський університет, 2012-14), "Регіон, нація та інше" (Університет Санкт-Галлена, 2012-15), "Історичні культури в процесі змін" (Collegium Civitas, 2017-19). У 2019-22 роках була афілійованою науковою співробітницею Центру сучасної історії в Потсдамі; у 2022-23 роках — запрошеною дослідницею за програмою Фулбрайта на факультеті соціології Колумбійського університету. З березня 2022 року координує українську команду в документаційній ініціативі "24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни", яка має на меті зафіксувати досвіди волонтерів і переміщених українців після широкомасштабного російського вторгнення.

Дослідження Наталі зосереджені на якісних методах, усній історії, студіях пам'яті, міській соціології та соціології експертизи. Вона представить свою роботу у чотирьох лекціях:

  • Занурені в історію: Українці оцінюють недавнє минуле до і після 2022 року — UE594, Центральний семінар CERCEC, 6 листопада 2023 року, 16:30-18:30, зала 3.08, Centre des Colloques, кампус Кондорсе.
  • Занадто близько, занадто далеко: Про роль відстані у документації війни — Франсуаза Доcе та ін., "Авторитаризм, війна та мобілізації у постсовєтському просторі" (соціологічний семінар CERCEC), 10 листопада, 10:30-12:30, зала 515, Cercec-EHESS, кампус Кондорсе.
  • Після інтерв'ю: Етичні виклики у збереженні історій про війну — Ріхард Рехтманн, "Суб'єктивні відгомони екстремального насильства" (Echos subjectifs des violences extrêmes), 20 листопада, 14:30-16:30
  • Переживання часу під час повномасштабної російської агресії в Україні (на основі наративів внутрішньо переміщених осіб) Еммануель Сен-Фусьєн та Жульєн Блан, "Що змінює війна", 21 листопада 2023 року, 10:30-12:30

Також цього року стипендіатками програми CERCEC Посольства Франції в Києві стали Наталя Кудрявцева (Криворізький державний педагогічний університет) та Олена Стяжкіна (відділ історії України другої половини 20 століття Інституту історії України НАН України). Наталя представляла свою роботу 17 жовтня під час доповіді на тему "Мовна конверсія в Україні після 2014 року". Олена Стяжкіна візьме участь у центральному семінарі 18 грудня зі своїм дослідженням "Жінка-партизанка", "погана жінка", "зрадниця Батьківщини": окуповані радянські жінки у самобаченні 1940-х років".

Війна і суспільство в Центральній та Східній Європі (20-21 століття)

Дослідницька мережа, що об’єднає істориків та соціологів із різних наукових традицій для вивчення досвіду війни у Східній Європі. Основою діяльності мережі буде співпраця між Центром російських, східноєвропейських, кавказьких і центральноазіатських досліджень (CERCEC – EHESS) у Парижі, Центром міської історії у Львові та Інститутом міжнародних досліджень Карлового університету у Празі. Метою є проведення колективних досліджень війни як процесу руху: тіл, зв’язків, інституцій, товарів, ідей, спадщини та можливого майбутнього. Заснований на міждисциплінарній традиції area studies, цей проєкт також прагне подолати ефекти компартименталізації простору, спричинені поділом Європи нa “культурні зони”, об’єднуючи дослідників зі сходу і заходу континенту.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: будівля EHESS в Парижі / фото Мар'яни Мазурак