Корпоративні міста Донбасу

Корпоративні міста Донбасу

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

17 січня - 15 лютого 2017

Міський палац культури, м. Сєвєродонецьк (пр-т Хіміків 28)

Голий степ Донбасу став територією, де було реалізовано один із найамбітніших промислових проектів Європи, який наприкінці XIX ст. об’єднав імперських урядовців, підприємців, інвесторів, інженерів і майбутніх робітників. Новина про багаті поклади вугілля й заліза привабила людей з різних куточків Російської імперії та Європи.

Більшість міст Донбасу – Донецьк, Луганськ, Краматорськ, Алчевськ, Лисичанськ, Горлівка, Єнакієве – зародилися як корпоративні містечка. У радянський період вони перетворилися на великі й середні міста, утворивши найбільшу в Україні агломерацію. Незважаючи на численні трансформації в XX ст., чимало в цих містах лишилося незмінним: підприємства зберігали свій вплив і контроль, а промислове виробництво, праця, державна політика й усі аспекти щоденного життя залишалися тісно переплетеними.

Головною ідеєю виставки була спроба поглянути на історію Донбасу через корпоративні міста – поселення, утворені навколо шахти чи заводу. У цих містах стосунки між людьми, виробництво і споживання, весь ритм життя пов'язаний саме із підприємством – яке дає роботу, розбудовує місто та формує справжню "нову людину" – творця індустрії.

17 стендів виставки присвячені таким аспектам, як зміни природного ландшафту та міського простору, праця та виробництво, стосунки між людьми, спроби держави та підприємств сформувати "ідеальне суспільство" та робітника-героя, а також відпочинок і життя після праці. Серед персоналій виставки - також і знані особи, емблематичні для Донбасу, як-от Джон Юз, Олексій Стаханов і Володимир Сосюра.

Виставка охоплює матеріали ХІХ-ХХ ст. і спонукає задуматися над місцем Донбасу в становленні індустріальної України, так і над ціною цього успіху – адже значною мірою сучасні соціальні, політичні та екологічні проблеми регіону закорінені в часах його заселення та сталінської індустріалізації.

За матеріалами виставки готується також книжкова публікація, що планується до друку восени 2017 р.

Організатори виставки в Сєвєродонецьку:
Центр міської історії, Львів
Канадський інститут українських студій, Едмонтон
Мистецька група Де-не-де
Міський палац культури м. Сєвєродонецька

Автори: Володимир Куліков та Ірина Склокіна

Зображення люб’язно надали:
Горлівський художній музей, Донецький обласний художній музей, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного, Музей історії міста Краматорська, Музей історії Єнакіївського металургійного заводу, Стахановський міський історико-художній музей

Подяка за допомогу у підготовці виставки: Софії Дяк, Ірині Мацевко, Дорі Мераї, Олексію Чеботарьову.

Виставка реалізована за фінансової підтримки Ігоря Ліскі.

Виставка підготована в рамках культурного форуму "Донкульт".

Зображення

Верхнє: Лисичанський содовий завод, поч. ХХ ст. (худ. невід.) / Лисичанський краєзнавчий музей