Місто і злочинниці: три кримінальні досвіди на зламі ХІХ-ХХ століть

Місто і злочинниці: три кримінальні досвіди на зламі ХІХ-ХХ століть

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

4.5.2023

Онлайн-енциклопедія "Інтерактивний Львів" публікує мультимедійну історію "Місто і злочинниці: три кримінальні досвіди на зламі ХІХ-ХХ століть".

Дослідження др. Іванни Черчович присвячене трьом жінкам: 20-ти річній Марії Шутек зі Знесіння, яка опинилася на лаві підсудних за вбивство своєї доньки Софії у Львові в травні 1870 року; 45-річній акушерці з Вірменської на ім'я Клара Вaйсгар, обвинуваченій у співучасті в злочині аборту, який вона допомогла здійснити служниці Катажині Слодкій у березні 1905 року, та 35-річній Ельжбеті Венне, засудженій за сутенерство над своєю донькою у 1887 році.

"Їхні історії дійшли до нас радше завдяки випадку, ніж заздалегідь продуманому плану й, імовірно, жодна з них не уявляла, що саме це залишиться в історії про її життя. Кожна з трьох кримінальних справ, — в яких наші героїні фігуруватимуть головними обвинувачуваними, — по суті є автобіографіями. Попри те, що написані радше всупереч, аніж завдяки бажанню, ці наративи (як не парадоксально) можуть претендувати на куди більшу, порівняно з класичними автобіографіями, збалансованість репрезентацій, оскільки у процесі свого творення безпосередньо були коректовані свідченнями інших. [...]

Історії жінок, що тут описані, не є історіями жертв. Принаймні, їх такими важко було б назвати. Це історії про зроблені вибори, про помилки і їхню ціну, про людські стосунки, про складне материнство і трагічне дитинство. Це історії про владу і її досвідчування: всі три героїні вчиняли свої злочини супроти слабших від себе – тобто інших жінок чи дітей. Це історії про вину, пошуки справедливості і покарання. Це історії про місто і його мешканців на маргінесах великих наративів".

Ця публікація є продовженням досліджень Іванни Черчович, опублікованих на Інтерактивному Львові.

Попередні публікації:

post picture

Др. Іванна Черчович

Історикиня, кандидатка історичних наук (Інститут українознавства НАН України, 2014). Дослідниця та координаторка освітніх проєктів Центру міської історії. З 2016 р. входить до Української асоціації дослідників жіночої історії. Сфера наукових інтересів: жіноча історія, історична антропологія, історія повсякдення у стосунку до Галичини другої половини ХІХ – початку ХХ століття.

Зображення

Верхнє: Центральний державний історичний архів України у Львові, ф. 152, оп.2, спр.15863 (Справа Ельжбети Венне)