Архітектура Лодзі

Архітектура Лодзі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

28.06.2016

Висотне будівництво, естетика "скла і бетону", стрімкий розвиток міст - найголовніше, що асоціюється із архітектурою ХХ ст. і модернізму зокрема. Що ховається за гладкими фасадами - які архітектурні та урбаністичні ідеї, про що вони свідчать? Чим цінна архітектура у стилі модернізму та чому будівлі у цьому стилі слід зберігати?

Лодзь - одне з найбільших міст Польщі, що з початку ХІХ ст. було відоме своєю індустрією. У міжвоєнний період 1918-1939 рр. розвивалося дуже активно. Підвищення статусу міста на державному, церковному і військовому рівнях потребувало створення нової інфраструктури та громадського простору, зведення численних громадських будівель, а також житла для багатьох нових мешканців - працівників державних, військових, церковних структур. Усі ці контексти та різноманітність міжвоєнної модерністичної архітектури Лодзі - як типологічна, так і стилістична, представлені у двотомній книзі "Łódzki modernizm" Йоанни Олендерек.

Іншою сторінкою у історії Лодзі є період німецької окупації 1939-1945 рр. коли місто планували перетворити на потужний германізаційний осередок. Під керівництвом архітектора Вальтера Банґера з бюро Альберта Шпеєра були розроблені радикальні плани перебудови міста - подібно як у Берліні. Хоча плани не були втілені, у цей час було зведено чимало адміністративних та житлових будинків, що мають виразний "німецький" характер і  сьогодні є спірною історико-культурною спадщиною у місті. Наскільки архітектура і планування міста є під впливом ідеології, і наскільки архітектура може транслювати ідеологію - про це йдеться у праці Томаша Болановського "Architektura okupowanej Łodzi".

Крім цього бібліотека Центру поповнилася кількома виданнями, що не зосереджені на архітектурі, проте можуть чимало розповісти про історію та образ Лодзі. "Łódź w czasie Wielkiej wojny" є збіркою історичних та етнографічних статей про те, як події Першої світової війни вплинули на подальший розвиток міста. У книзі Йоланти Фішбак "Mity ziemi obiecanej w regionalnej literaturze Łodzi" проаналізовано як змінювався образ Лодзі - від "забутого" рільничого містечка до великого індустріального центру, як його уявляли та описували у літературі, що є його історією, а що не більш, аніж міфом.

Зображення

Верхнє: Центр міської історії