Чи була у габсбурзькому Львові архітектурна критика?

Чи була у габсбурзькому Львові архітектурна критика?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

28.5.2023, 13:00

Запрошуємо на міську прогулянку з дослідницею історії архітектури Ольгою Заречнюк.

Під час прогулянки зосередимось на біографії архітектора Казімєжа Мокловського. Поговоримо про будинки та архітекторів, ідеї та практики у Львові на початку XX століття, на які звертав увагу та критикував Мокловський. У 1904 році архітектор написав серію статей для газети Kurjer Lwowski, в яких коментував нові львівські будівлі для широкого кола читачів. Ці тексти можна вважати одними з перших у Львові спроб професійної критики архітектури. Розглядаючи новий залізничний вокзал, Промисловий музей, ще незавершену бібліотеку Університету, а також деякі кам'яниці, архітектор міркував над проблемами естетики, ідентичності, оригінальності; аналізував можливості залізобетону; засуджував слідування шаблонам — на його думку, львівські архітектори переважно відтворювали австрійські й німецькі зразки замість того, щоб намагатись створювати своє. 

На відміну від більшості своїх колег, Казімєж Мокловський мав можливість бути вільним у своїх висловлюваннях. За своє життя (1869-1905) він встиг бути виключеним з Львівської політехніки (1892), вчитися у Цюріху, Берліні та Мюнхені, полемізувати з Розою Люксембурґ на соціалістичному конгресі, попрацювати архітектором, програти на виборах в депутати від соціал-демократичної партії та написати книгу про народну архітектуру. Після повернення до Львова (1897) імідж безкомпромісного радикала перешкоджав його кар’єрним можливостям. Разом з тим, у нього прогресувала хронічна хвороба та обмежувала здатність самостійно рухатися. Але й в такій ситуації у нього залишалася можливість писати про архітектуру міста, в якому він мешкав.

Тривалість прогулянки: 2 години

Для участі, будь ласка, зареєструйтесь. Місце зустрічі повідомимо після реєстрації.

post picture

Ольга Заречнюк

Дослідниця архітектури, архітектурна редакторка проєкту “Інтерактивний Львів”, авторка архітектурних описів будинків, проводить міські прогулянки з архітектурних тем.

Зображення

Верхнє: колаж Марії Ніжегородцевої

Галерея: Ірина Середа