Домініка Чарнецка

Домініка Чарнецка

Інститут археології та етнології польської академії наук у Варшаві


  • Тема дослідження:
    Постановочна іншість. Покази людських дивацтв у Львові, 1850-1939 рр.
  • facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Домініка Чарнецка є доценткою Центру етнології та сучасної антропології Інституту археології та етнології Польської академії наук у Варшаві. В даний час вона досліджує тему "Інсценізована іншість. Людські дивацтва в Центральній та Східній Європі, 1850–1939". Крім того, вона головна дослідниця у проекті "Через тіло в русі. Антропологічне вивчення тілесного досвіду та переходу ідентичності представниць жіночої фітнес-культури".

Її дослідження "Постановочна іншість. Покази людських дивацтв у Львові, 1850–1939", є частиною ширшого проекту вивчення етнографічних і фрік-шоу у країнах Центральної та Східної Європи другої половини ХІХ століття та перших десятиліть ХХ століття. У ньому розглядаються причини, тенденції, реакція громадськості та зміни у розвитку цього культурного явища в конкретних середовищах Центральної та Східної Європи.

Вивчала право, історію та культурну антропологію в університеті Миколи Коперника в Торуні. Брала участь у кількох проектах співпраці та проводила дослідницькі поїздки до Латвії, Болгарії, Румунії, України. Авторка "Пам’ятники на подяку Червоній Армії в комуністичній і посткомуністичній Польщі" (L'Harmattan, 2021), та співредакторка кількох тематичних випусків. Восени 2021 року вийде книга "Показова іншість: етнічні покази у центрально-східній Європі, 1850-1939 (CEU Press) під редакцією Дагнослава Демського та Домініки Чарнецької.

У Львові вона шукає архівні, газетні та візуальні матеріали про етнографічні шоу та шоу каліцтв. Вона також проводитиме польові дослідження в місцевих музеях, щоб віднайти матеріальні залишки таких вистав, а також на місцях, де зазвичай організовувалися такі покази людей.