Пізньосоціалістична мораль: нова радянська людина в Радянському Союзі Брежнєва

Пізньосоціалістична мораль: нова радянська людина в Радянському Союзі Брежнєва

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Андрей Ткаченко 

Університет Каліфорнії, Санта-Крус

4 грудня 2018 / 16.00

Бібліотека Центру міської історії

У 1960-х р.р. Радянський Союз, у відповідь на популярність західної джаз і рок музики, а також на зростання загального рівня алкоголізму і злочинності серед населення, прийняв нові закони – Закон про боротьбу з дармоїдством і Моральний кодекс будівника комунізму. Вони запроваджували абсолютно нові категорії злочинності під час начебто ліберальної "відлиги" у радянській історії. На думку багатьох дослідників, далеко не послаблення відбувалося насправді, на противагу метафоричності поняття відлиги, адже після Сталіна в СРСР почалося зміцнення суспільної дисципліни, коли об’єднання місцевих мешканців, так звані "товариські суди", а також ідеологічні групи добровольців застосовували суворі і репресивні правила поведінки і комуністичної моралі до своїх друзів, сусідів і співробітників. У такий спосіб, за допомогою товариських судів радянська держава проникала у найінтимніші місця – радянські домівки, міжособистісні стосунки і романтичні хитросплетіння – усе з метою формування "нової соціалістичної людини".

Андрей Ткаченко прагне проаналізувати питання формування морального комуністичного суб’єкта у період пізнього соціалізму у Радянському Союзі. На основі архівних документів, зокрема службових записок і судових протоколів з Радянського Міністерства освіти, він пропонує думку, що визначення комуністичної моралі були нестабільними, унаслідок чого маємо плинне, розмите розуміння поняття нової соціалістичної людини. Така неоднозначність призвела до суперечливих визначень того, що означає добрий комуніст і високоморальний радянський громадянин, і зрештою, до глибинних непорозумінь між центром і периферією в СРСР, кульмінацією чого стала роздробленість СРСР до кінця 1980-х р.р.

Андрей Ткаченко 

є докторантом на ступінь PhD в Університеті Каліфорнії, Санта-Крус, де працює над своїм дисертаційним дослідженням “Культура скарг: моральність і інтимність в СРСР, 1953-дотепер”. Андрей здобув ступінь бакалавра мистецтв з історії і славістики в Університеті Каліфорнії (Санта-Барбара), і ступінь магістра в Університеті Каліфорнії (Санта-Крус). На даний момент Андрей провадить дослідження в українських, російських і молдовських архівах, за підтримки стипендії ASEEES ім. Коена-Такера для написання дисертацій.

Семінар відбувається у форматі робітні, на який запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Ірини Склокіної ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Засідання товариського суду на Горьківському автомобільному заводі. Рудольф Алфимов, 01.07.1973