Етнографія мономіста. Поняття активізму і громадської суб’єктності на Донбасі

Етнографія мономіста. Поняття активізму і громадської суб’єктності на Донбасі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Юстина Шиманська

Варшавський університет

21 березня 2018 / 16.00

Центр міської історії, Львів

Під час семінару дослідниця представить своє дослідження про аналітичну базу для вивчення явища активізму та громадської суб’єктності у монофункціональних містечках Донбасу. Гіпотеза виходить з припущення, що існуючі дослідження та робочі категорії про формування демократичної системи та її індикаторів у тому значенні, у якому їх розуміють у західній науковій думці (і далі в англо-саксонській), у тому числі певний рівень громадської активності, у випадку східноєвропейських країн не є вичерпні. Сам термін "Східна Європа" пов’язаний з процесами, які призводять до змін, а зсередини цього регіону країни центрально-східної Європи намагалися намалювати якомога західніший профіль, формуючи кращі характеристики, відсуваючи «східність» далі до наступного кордону. Чимало дослідників вважають західні наративи творення східноєвропейського "Іншого" наслідком потреби ЄС окреслити свої кордони, як результат їх поглядів на безпеку, або як вид "орієнталізму" чи пост-колоніалізму (Wolff 1994). Більшістю таких підходів досі послуговуються для аналізу досі існуючого нахилу Схід-Захід, а також і для внутрішнього поняття Іншості, широко прийнятого у суспільствах центрально-східної Європи.

Така внутрішня орієнталізація особливо актуальна, коли йдеться про Донбас, і насамперед ідентифікують себе з таким "поняттям іншості" мономіста, які ще називають моноіндустріальними містами, чи "містоформуючими підприємствами", які будувалися навколо одного типу виробництва чи навіть одного заводу. Конкретний пункт мого польового дослідження – містечко Краматорськ, нова столиця Донецької області та місце для декількох заводів важкої промисловості, які є основними працедавцями для містян. Воно може слугувати типовим прикладом мономіста Донбасу. Як показує теорія і практика, такий тип міста особливо вразливий до суспільно-економічної кризи (Kryukova et al. 2013, 2015; Kryukova and Makeeva 2013, Vetrova et al. 2014, Satybaldina 2013), та все ж вони були і досі залишаються основною для творення міського простору у колишньому Радянському Союзі (Morris 2015).

Найпоказовіші слова, які описують "західну" реальність – це, без сумніву, "демократія", "громадянин" і "громадянське суспільство". А як щодо активної громадянської позиції за межами західного розуміння цього терміну? Як щодо людей, які виявляють громадський активізм заради досягнення змін в менш "сучасний" чи менш "європейський" спосіб? Зважаючи на те, що на сьогодні в Україні відбуваються швидші і радикальніші суспільно-економічні реформи, ніж протягом останніх років, то одне з найпоширеніших слів на позначення цього перехідного періоду, це вираз про зміну "постсоціалістичного менталітету" на "демократичний" (Riabchuk and Lushnycky 2009). Донбас безумовно є регіоном, для якого особливо примітний цей дуалізм, чи радше полісемантизм, чи навіть суперечливість понять зміни менталітету, прогресу і розвитку в суспільно-економічному вимірі. Я б хотіла представити певні точки зору, з погляду яких можна сприймати і вивчати ці неймовірні явища змінних і виторгуваних смислів.

Юстина Шиманська

магістр мистецтв, антрополог, докторант в Інституті народознавства і культурної антропології у Варшавському університеті. Коло наукових інтересів – антропологія політики з окремим наголосом на етнографію держави, активізм, ідентичність і суспільні рухи. В своїй дисертації розглядає активізм, громадянську суб’єктність, громадянство, уявлення про державу і уявні сценарії майбутнього у пост-конфліктних областях Донбасу.

Семінар відбувається у форматі робітні, на який запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть нам на е-мейл Ірини Склокіної ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.