Львів виходить у світ

Львів виходить у світ

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

жовтень 2008 - березень 2009

Виставковий зал Центру міської історії

Створена у Берліні Центром Neue Synagoge – Centrum Judaicum під гаслом "Wo ist Lemberg?" ("Де є Львів?"), вона упродовж осені 2007 року експонувалася у приміщенні синагоги на Оранієнштрассе у Берліні. Люб’язно надана творцями та дбайливо адаптована Центром міської історії, ця виставка є поглядом на минуле Львова, що поєднав зусилля істориків, кураторів та митців з різних країн та континентів.

Ця виставка присвячена Львову, який, за словами Леопольда Унгера було "містом трьох народів: поляків, українців та євреїв (не враховуючи вірмен, караїмів, татарів та інших), міста трьох прагнень, трьох філософій, мов, релігій і нескінченної кількості конфліктів". Цього міста уже нема. Ця виставка про місто, у якому мешкали люди, що належали до різних етнічних спільнот, культура та релігія яких взаємоперетиналися та впливали один на одного. Цього міста також уже нема.

Війни і насильство зруйнували культурне розмаїття цього міста. Єврейське населення загинуло від рук націонал-соціялістів, польських мешканців примусово виселив радянський уряд після Другої світової війни. Але є пам’ять про нього, місця з ним повязані, тексти та історії, що його символізують, звичаї, що про нього нагадують. Є також місця, пам'ять про які витерта чи обмежена. Сьогодні мешканці і відвідувачі Львова знову починають відкривати для себе історію будівель, площ і вулиць.

Виставка об'єднує історію різних спільнот, показує як забуті, стерті та маловідомі, так добре відомі місця, постаті та подіі. Перетворення Львова на метрополію, його "вихід у світ" наприкінці 19 століття, кінець багатоетнічного міста, а також пам’ять і забуття у теперішньому Львові показані за допомогою дванадцяти сюжетів.

Проект здійснено у Берліні під керівництвом Германа Сімона та Чани Шютц.

Кураторами виставки є Ірене Штратенверт та Рональд Гінріхс за участю дизайнера Маркуса Шпігеля та художників Олени Турянської, Юрка Коха, Влодка Кауфмана, Сюзанне Лаутербах, Сілке Гьоес та Піта Аренса. З ініціативи др. Гаральда Біндера виставка адаптована для Львова Гербертом Пастерком разом з Богданом Шумиловичем, Софією Дяк та дизайнером Іриною Цімерман.

Матеріали виставки надано Центром Neue Synagoge – Centrum Judaicum (Berlin) за підтримки Фундації культури та німецького уряду.

  • img

  • img