Все буде Сихів. Наймолодші про Наймолодших

Все буде Сихів. Наймолодші про Наймолодших

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

14-18 серпня 2017

Учасницька освітня програма (літній табір та осіння школа) з метою дослідження минулого і теперішнього Сихова та розробки бачень розвитку його окремих просторів. Сихів є домом для еличезної кількості львів'ян, проте він рідко асоціюється з містом, яке уявляється у першу чергу як історичний центр. Через пізнання минулого, розуміння теперішнього і проектування майбутнього цього району разом з його молодими мешканцями та мешканками проговорюємо різні досвіди Львова. Прагнемо надати дітям та підліткам інструменти для "уявляння" та планування розвитку їхнього району, тим самим стимулювати їхню відповідальність за місто, а також забезпечити простір для дискусії між "дитиною-експертом" та експертами-професіоналами: архітекторами, містопланувальниками, істориками, соціологами тощо. Разом з дітьми розглядаємо Сихів як частину Львова, який є цікавим та особливим районом, "наймолодшим" серед усіх.

Основною метою проекту є розробка разом з дітьми та підлітками бачення майбутнього Сихова через проведення ними власних досліджень і співпрацю з професійними науковцями та практиками, яке б сприяло диверсифікації образу Львова та промоції Сихова.

На кожному етапі програми ми створювали умови для активного навчання та обміну ідеями між молодими мешканцями Сихова і спеціалістами з різних галузей, впроваджували та просували ідею міждисциплінарності, надавали дітям інструменти для реалізації власних проектів від моменту ідеї через дослідження до фінальної візуалізації.

Програма фокусувалась на містоплануванні, розвитку приватних та громадських просторів, історії та баченнях майбутнього району. Учасники вивчали минуле і теперішнє сихівських будівель, досліджували те, хто є акторами та учасниками процесу містотворення. Важливе також налагодження спілкування між різними поколіннями завдяки збору інформації про Сихів у тому числі і через родинні фотоархіви та усні спогади. Програма стала нагодою для учасників поділитись своїм досвідом та спільно подумати про альтернативні способи розвитку та промоції окремих просторів Сихова. Результатом чотирьохмісячної програми стала візуалізація проектів учасників та учасниць, створення освітнього продукту (міська гра), який базується на попередньому дослідженні просторів Сихова.

Освітня програма "Все буде Сихів. Наймолодші про Наймолодший" також мала на меті зменшити розрив, який існує між Львовом туристичним та Львовом як багатоманітним простором з різними і по-своєму цікавими районами. Ми також переконані, що втілення в освітній практиці принципу "дитини-експерта" є правльним напрямком до виховання покоління молодих людей, які знають як та вміють працювати з простором міста і готові брати на себе відповідальність за розвиток та втілення власних ідей.

Програма була реалізована двома етапами - інтенсивний літній табір та осіння школа.

Учасницький літній міський табір "Сихів: Вподобай та поділись" (14-23 серпня)

Інтенсивна двотижнева програма міського табору складалась з  інтенсивних зустрічей, які містили теоретичну (зустрічі з експертами та експертками) та практичну частини (польові дослідження, воркшопи, прогулянки). Під час зустрічей учасники реалізували: збір інформації, співпраця з мешканцями Сихова через збір родинних історійта візуальних матеріалів з спеціалістами, експертами та практиками, розробку плану освітнього прдукту, який би якнайкраще вміщував напрацьовані матеріали та вкладені ідеї.

Супровід експертів та експерток: Христина Коляса (архітекторка), Оксана Демків (дизайнерка), Ірина Склокіна (історикиня), Софія Філіпчук (ілюстраторка), Ігор Левченко (маркетолог), Володимир Бєглов (радіоведучий).

Заняття проводились:
Дитяча бібліотека-філія №4 (вул. Бориса Антоненка-Давидовича, 10)
Конференц-зал ТЦ "Інтерсіті" (пр. Червоної Калини,62А)
Пекарня "Кримська перепічка" (пр. Червоної Калини, 62а, ТЦ "Інтерсіті")
Центр міської історії (вул. Богомольця, 6)

Осіння школа "Все буде Сихів. Наймолодші про Наймолодший" (вересень-грудень)

Серія занять та робітень. Проведення осінньої школи передбачало опрацювання матеріалів, зібраних під час літнього інтенсиву, розробку власних проектів та спільного освітнього продукту у співпраці з фахівцями, дизайнерами та ілюстраторами, публічну презетацію результатів. Важливо, що учасницький підхід програми дав можливість задіяти дітей від першого етапу розробки до фінального етапу презентації результатів. Сподіваємось, їхні ідеї будуть корисними для однолітків, мешканців району і всіх, кого цікавить розвиток Сихова та Львова. Також учасники школи використовували результати досліджень міжнародної літньої  школи "Уявлення і досвіди теперішнього і минулого Сихова".

Результат програми

Результатом програми слало створення міської гри наймолодшим районом Львова. Це намагання переосмислити простір міста у форматі гри, спроба дізнатись про район та місто більше, змінити оптику з традиційного розповідання, познайомити з його елементами та акторами, зрештою - стимулювати до  спільної відповідальності за місто. Побудова гри полягає в тому, щоб дослідити простір, архітектуру, мешканців в інший, не лінійний спосіб, показати, якими є динаміки щоденного життя та практик, як формуються наші досвіди та уявлення про район та місто.

Гру можна використовувати, як веселу активність у колі друзів, також, як освітній формат, інтегрований у виховні години, шкільну програму. Ми заохочуємо педагогів та освітян імпровізувати, включати в гру нові правила, елементи, матеріали, зачіпати нові теми. У комплект входить карта району (з альтернативними маршрутами), ігрові картки та бонусна забавка з елементами міста. Комплекти (тиражовані у кількості 100 примірників) будуть розповсюджені у школах, бібліотеках та інших освітніх закладах району та міста.

Всього у програмі взяли участь 17 дітей та підлітків, віком 10-16 років.

Координаторка програми - Христини Бойко ([email protected])

Організатори: Центр міської історії за підтримки Департаменту розвитку Львівської міської ради

* Програма реалізована в рамках літньої школи "Сихів: Простори. Пам’яті. Практики".

** Гра створена за методикою ініціативи Sankt Urban Berlin. Засновники організації Карстен Дрозель та Себастіан Штромбах - міські планувальники за освітою, що працюють над розробкою міських ігор. У березні 2016 координаторка освітніх програм Центру Христина Бойко взяла участь у воркшопі по створенню подібних ігор, організованому проектом "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова" (ЛМР та GIZ).