Українська Одеса Володимира Жаботинського: діаспорне коріння сіонізму

Українська Одеса Володимира Жаботинського: діаспорне коріння сіонізму

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Йоханан Петровський-Штерн

Нортвестерн університет, Чикаго

15.12.2022, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Чимало відомо про українські симпатії Володимира (Зеєва) Жаботинського, засновника ревізіоністського руху у сіонізмі, проте ми не знаємо майже нічого про джерела його української прихильності та про далекосяжні наслідки цих симпатій. Жаботинський був одним з найпопулярніших журналістів в Російській імперії початку ХХ століття, перекладачем, поетом, письменником, прихильником сіоністської доктрини, яку вважав єврейським варіантом нормативних європейських націоналістичних рухів.

Під час лекції обговоримо маловідоме українофільске середовище Одеси, реконструюємо зв'язки Володимира Жаботинського з ним та з'ясуємо, хто, як і де познайомив Жаботинського з творчістю Тараса Шевченка. Ми простежимо, яким чином українська тема увійшла у літературну творчіть Жаботинського — його романи "П'ятеро" та "Самсон Назорей", а також не зникала з його життя і  після еміграції у 1915 році. Ширший контекст нашої розмови — яким чином історія і культура бездержавного українського народу допомогла Жаботинському сформувати його анти-імперську позицію у питаннях культурної асиміляції, націотворення та боротьби за державність.

Модераторка зустрічі — історикиня, дослідниця Центру Роксоляна Головата.

post picture

Йоханан Петровський-Штерн

Посідає кафедру Єврейських студій ім. Родини Краунів на історичному факультеті Нортвестерн університету (Northwestern University) в Чикаго. Фулбрайтівський спеціаліст в Східній Європі, Асоціативний член Гарвардського Українського інституту, Ординарний професор Вільного Українського Університету в Мюнхені, доктор honoris causa Національного Університету “Києво-Могилянська Академія”.
Автором семи монографій, серед яких “Золота доба штетла”, “Анти-імперський вибір”, “Євреї та українці: тисяча років співіснування” (разом з Павлом-Робертом Магочієм) та ін.

Зображення

Верхнє: Зеєв (Володимир) Жаботинський в гімназійні роки, середина 1890х, Одеса

Галерея: Ірина Середа